Tähelepanu! Alates 1. oktoobrist 2024 ei toimu enam klientide teenindamist aadressil Tartu mnt 18. Kliente nõustame telefonitsi (+372 731 1333) või e-posti teel ([email protected]). Isiku tuvastamiseks veebi teel või uuel aadressil Narva mnt 11 on vajalik etteregistreerimine!
Blogi|Tähtajaliste pangahoiuste turu ülevaade - septembris algas intressilangus

Tähtajaliste pangahoiuste turu ülevaade - septembris algas intressilangus

Septembris on nii kolme kui kuue kuu pikkuste tähtajaliste hoiuste hinnaliider eraisikutele jätkuvalt Bigbank 4 protsendiga, aastasele hoiusele pakub aga Holm Pank 3,9 protsenti ning samas on paljud pangad hakanud juba intresse vähendama, selgub värskest turuülevaatest.

Bigbank Eesti juhi Jonna Pechteri sõnul tõi viimane kuu eraisikutest hoiustajatele kaasa tähtajalistele pangahoiustele pakutavate keskmiste intresside languse. „Reaktsioon Euroopa Keskpanga ja Föderaalreservi septembrikuistele baasintresse langetavatele otsustele on selgelt märgatav ka Eestis - SEB tõmbas kohe kõik intressid alla 0,2-0,25 protsendipunkti võrra, Luminor vähendas hoiustele pakutavat intressi 0,1-0,4 protsendipunkti võrra, Coop Pank ja Holm Pank korrigeerisid samuti pisut oma raha hindu ja ärist väljuv TBB  langetas oluliselt ehk kuni 1,25 protsendipunkti oma hoiustele pakutavaid intresse. Ka turuliider Swedbank vähendas 0,15-0,25 protsendipunkti võrra hoiustajale pakutavaid intresse,” märkis Pechter.

Muutustes intressikeskkonnas tuleb rahatargal hoiustajal Pechteri sõnul enne tähtajalise deposiidi lepingu sõlmimist ära teha põhjalik hinnavõrdlus, sest sisult sama toote hind erineb pankade lõikes oluliselt. “Puhtalt mugavusest kas kodupangas deposiiti pikendades või reklaami ohvrina esimeses ettejuhtuvas pangas hoiuselepingut sõlmides võite endale karuteene teha ja ära kinkida ligi veerandi oma säästudelt teenitavast rahast,” selgitas Jonna Pechter kodutöö vajalikust oma rahaasjade juhtimisel. 

 Ja esimene hoiuseid puudutav otsustus peaks Pechteri sõnul olema see, et suuremaid summasid ei tasu lasta seista arveldusarvel, sest sellelt ei teeni raha omanik midagi. „Vahe on ju selge – kas su rahalt teenib pank või sa ise. Näiteks arveldusarvel seisev 10 000 eurot ei teeni hoiustajale sisuliselt midagi, pannes aga sama summa kasvõi aastaks 3,9% tähtajalisele hoiusele, laekub intressidena juba 390 eurot.“

Antud ülevaade käsitleb selgelt ainult pangahoiuste turgu ja jätab kõrvale  laenu- ja hoiuühistute või finantsvahendus- ja kauplemisplatvormide poolt inimestele raha paigutamise eest makstavad tasud, sest  sinna paigutatud summadele ei laiene Tagatisfondi kaitse. „Kui raha omanik tahab rahulikult magada, siis peab ta hoiustamise juures arvestama, et Tagatisfondi garantii kehtib ainult kommertspankades hoiustatud rahale. Igal kliendil on konkreetses pangas fondi poolt tagatud kuni 100 000 euro suurune hoius,“ selgitas Jonna Pechter.

Eesti Panga poolt avaldatud viimase ametliku statistika kohaselt oli augusti lõpu seisuga hoiuste kogumaht Eesti pankades 30,8 miljardit eurot ning võrreldes eelmise kuuga vähenes hoiuste maht 120 miljoni euro võrra. Majapidamiste ehk eraisikute hoiuste mahtoli augustis 12,4 miljardit eurot, mida on 3 miljonit eurot vähem kui eelmisel kuul ja 999 miljonit eurot rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Seejuures kasvas tähtajaliste hoiuste maht aastaga 41,8%.

September 2024: eraisikutele Eesti kommertspankade poolt pakutavad tähtajalise hoiuse intressid

* pangad tähestikulises järjekorras
** rohelisega: perioodi parim pakkumine turul
*** punasega: muutus protsendipunktides võrreldes augustiga