Blogi|Eesti tähtajaliste pangahoiuste turu ülevaade augustis 2024 - parimad intressid on veel 4% kandis, kuid turg on intressilanguse ootel

Eesti tähtajaliste pangahoiuste turu ülevaade augustis 2024 - parimad intressid on veel 4% kandis, kuid turg on intressilanguse ootel

Eesti eraisikutele suunatud tähtajaliste pangahoiuste turu kokkuvõte augustis 2024 näitab, et parimat intressi 3 kuu pikkusele hoiusele pakub endiselt 4 protsendiga Bigbank; 6 kuu pikkusele hoiusele 4 protsendiga Bigbank ning aastase hoiuse eest 4,25 protsendiga TBB, samas on turul valdav hoiuseintresside languse ootus. 

Bigbank Eesti juhi Jonna Pechteri sõnul on viimane kuu juba toonud eraisikutest hoiustajatele tähtajalise raha eest pakutavatesse intressidesse muutusi ja õhus on selge ootus hoiuste intresside jätkuvale langetamisele. „Olulisim muutus on enamlevinud aastase hoiuse intressi langus - viimase kuu jooksul on oma 12kuulise hoiuse intressi langetanud Inbank, Luminor ja Citadele. Hoiuseintresside edasise langetamise tõenäosust saab prognoosida lähtuvalt nii jätkuvast kolme, kuue ja 12 kuu Euribori langusest viimase kuu jooksul kui lähinädalatel eesootavatest erinevate keskpankade uutest otsustest baasintressimäärade osas,“ märkis Pechter. 

Pechteri sõnul oodatakse täna, 23. augusti õhtupoolikul USA keskpanga presidendi kõnet, millest loodetakse suuremat selgust Föderaalreservi edasise intressipoliitika ja tõenäoliseks peetavate intressilangetuste tempo kohta, 12. septembril koguneb intressiteema aruteluks taas Euroopa Keskpanga nõukogu ja 17. septembril Föderaalreservi intressimäärasid otsustav komitee. Lähinaabritest Rootsi keskpank alandas sel nädalal oma baasintressimäära 0,25% võrra, teatades, et käesoleval aastal on veel intressilangusi oodata. 

„Kui eraisikul on sääste, mida ta on mõelnud suurema intressitulu teenimiseks tähtajalisele hoiusele panna, siis lähinädalad on õige ajaaken selle otsuse ära tegemiseks, et jõuaks veel mingiks hoiuseperioodiks kindlustada enda säästudele suuremat tulumäära,“ selgitas Pechter. Lisaks võiksid tema soovitusel tähtajalise hoiuse võimalust kaaluda ka need, kes oma arveldusarvel hoiavad suuremaid summasid. „Vahe on ju selge – kas su rahalt teenib pank või sa ise. Näiteks arveldusarvel seisev 10 000 eurot ei teeni hoiustajale sisuliselt midagi, pannes aga sama summa kasvõi aastaks 4% tähtajalisele hoiusele, laekub intressidena juba 400 eurot.“  Tavahoiustaja ei pea muretsema ka panga riskitaseme pärast, sest pangahoiustel on 100 000 euroni täpselt samasugune Tagatisfondi kaitse kõigis pankades.

Antud ülevaade selgelt ainult pangahoiuste turgu ja jätab kõrvale  laenu- ja hoiuühistute või finantsvahendus- ja kauplemisplatvormide poolt inimestele raha paigutamise eest makstavad tasud, sest  sinna paigutatud summadele ei laiene Tagatisfondi kaitse. „Kui raha omanik tahab rahulikult magada, siis peab ta hoiustamise juures arvestama, et Tagatisfondi garantii kehtib ainult kommertspankades hoiustatud rahale. Igal kliendil on konkreetses pangas fondi poolt tagatud kuni 100 000 euro suurune hoius,“ selgitas Jonna Pechter.

Eesti Panga poolt avaldatud viimase ametliku statistika kohaselt oli juuni lõpu seisuga hoiuste kogumaht Eesti pankades 30,5 miljardit eurot ning võrreldes eelmise kuuga suurenes hoiuste maht 183 miljoni euro. Pangahoiuste kogumahust ligi 40% ehk 12,4 miljardit eurot moodustasid residentidest kodumajapidamiste ehk eraisikute hoiused. Sellest omakorda ligi pool ehk 6,3 miljardit eurot olid tähtajalised ning säästuhoiused.   

August 2024: eraisikutele Eesti kommertspankade poolt pakutavad tähtajalise hoiuse intressid

* pangad tähestikulises järjekorras

Kasvata oma raha tähtajalise hoiusega

Vaba raha ei ole mõtet niisama kodupanga kontol hoida. Mõistlikum on see kasvama panna!