"Euriboriaasta" kolm suurt muutust meie rahakotis
"Aasta 2023 võime julgelt ümber nimetada euriboriaastaks, sest kõigi kaupade ja teenuste kõrval läks kalliks ka raha ise ja see tõi Eesti perede eelarvetesse mitu olulist muutust," võtab lõppeva aasta kokku Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter, kes prognoosib ka millise pöörde kolm enim jutuks olnud trendi uuel aastal võtavad.
"Iga kodulaenu omaniku rahakotti tekkis euribori kasvades paratamatult auk. Näiteks 2022. aasta keskel 0% Euriboriga 600-eurost kodulaenu makset omanud perel tuli nüüd, poolteist aastat hiljem, sama laenu eest tasuda 980 eurot. Vahe on tuntav ning ainuke õrn lohutus on see, et saabuval aastal peaks see number taas tasapisi väiksemaks muutuma," kirjeldas Jonna Pechter, kelle sõnul läks ka uue kodu ostjatel elu palju keerulisemaks. "Samaväärse sissetuleku juures langes inimese laenuvõimekus samuti tuntavalt. Kui aasta algul sai 3000-eurose sissetulekuga pere kodulaenu maksimaalselt 235 000 eurot, siis aasta lõpu 4% Euribori juures oleks see vaid 205 000 eurot," tõi Bigbanki juht näite.
Samas tekkis raha hinna kasvades Pechteri sõnul palju uusi võimalusi nende jaoks, kel oli kogunenud vähekenegi sääste. "Veel poolteist aastat tagasi pakkusid suurpangad tähtajalise hoiuse eest intressiks ümmargust nulli, kuid väiksemate pankade häälekas surve tõi muutuse kogu turul. Kohati juba kuni viie protsendini küündinud aastaintressi me uuel aastal samas pigem ei näe ja kel veel vaba raha hästi turvalist paigutamist otsib, siis just täna võib ka 4.5% jaoks olla viimane päev," prognoosib Bigbanki juht eesseisvaid muutusi ning rõhutab, et ka kuni 3% tasemeni jõudnud nõudmiseni hoiuse ehk säästuhoiuse tulusus järgmisel aastal pigem kahaneb.
"Kolmas oluline muutus just rahatarkuse ja investeerimise vaates oli võlakirjade populaarsuse hüppeline tõus ja suhteliselt kõrged intressid. Julgen arvata, et teist nii head aastat me niipea ei näe ja juba paari aasta pärast meenutatakse 2023. aastat, mil pankade võlakirjade eest pakuti 8% aastaintressi või enamgi, suure kadedusega," on ise aktiivselt väikeinvestorina tegev Pechter veendunud.
"Paljude perede jaoks on viimase aasta muutused kahjuks tähendanud ka mitmeid raskeid otsuseid ja loobumisi. Kuigi usun kindlalt, et järgmise aasta jooksul Euribor langeb ja kodulaenuga läheb elu kergemaks, siis uuest aastast jõustuv maksutõus paneb pere eelarvele kahjuks uue surve peale," kommenteerib Jonna Pechter ja võtab muutuste teema kokku rõõmsamas toonis: "Euribori kiire tõus tõi kaasa ühe väga positiivse trendi - koos raha hinna kasvuga tuli juurde ka üksjagu rahatarkust ja oskust oma pere eelarvet paremini planeerida. Seega oleme kõik targemad ja saame ka uuel aastal hakkama!"