Pühadeperioodil liiguvad kõik pangasisesed maksed ja pankadevahelised välkmaksed tavapäraselt. Euroopa ehk SEPA maksed ei liigu 24.-26. detsembril ja 1. jaanuaril, vaid need edastatakse vastavalt 27. detsembril ja 2. jaanuaril.
Blogi|Eesti pangahoiuste turu ülevaade juulis 2024 - parimad intressid on 4% kandis

Eesti pangahoiuste turu ülevaade juulis 2024 - parimad intressid on 4% kandis

Eesti eraisikutele suunatud pangahoiuste turu kokkuvõte juulis 2024 näitab, et parimat intressi 3 kuu pikkusele hoiusele pakub 4 protsendiga  Bigbank;  6 kuu pikkusele hoiusele  4 protsendiga Bigbank ning aastase hoiuse eest  4,25 protsendiga TBB. Mõne päevaga kasutusse võetavate säästuhoiuste osas on turu parim intressipakkumine 3,3%  Bigbankilt.  

Bigbank Eesti juhi Jonna Pechteri sõnul saab Eesti pangahoiuste turul välja tuua kaks selget trendi. „Esiteks maksavad suured universaalpangad oma klientidele tähtajaliste hoiuste eest selgelt väiksemat intressi kui konkurendid.  Põhjus on lihtne - nad saavad sisuliselt tasuta ehk kliendile intresse maksmata kasutada oma laenutegevuse finantseerimiseks inimeste arveldusarvetel olevat raha ja huvi hoiuste kaasamise vastu on seega leigem,“ selgitas Pechter. Tema sõnul ei muutu selles osas midagi enne kui inimesed asuvad oma rahaasjadega aktiivsemalt tegelema ja panevad vähemalt osa arveldusarvel seisvatest miljarditest parimat intressi maksva panga tähtajalisele hoiusele. „Vahe on ju selge – kas su rahalt teenib pank või sa ise. Näiteks arveldusarvel seisev 10 000 eurot ei teeni hoiustajale sisuliselt midagi, pannes aga sama summa kasvõi aastaks 4% tähtajalisele hoiusele, laekub intressidena juba 400 eurot.“  Tavahoiustaja ei pea muretsema ka panga riskitaseme pärast, sest pangahoiustel on 100 000 euroni täpselt samasugune Tagatisfondi kaitse kõigis pankades . 

Teine esiletoomist vääriv tegur on Jonna Pechteri hinnangul see, et hoiuseintresside trend Eesti kommertspankades on olnud viimastel kuudel selgelt alanev. „Eraisikute hoiustele makstava intressi paneb suuresti paika Euroopa Keskpanga rahapoliitikast sõltuv baasintressimäär ja ootused selle tulevikuväärtustele, millele lisab oma panuse pankade konkurentsiseis kohalikul turul. Ajuti teeb mõni pank ka trendist erinevaid ja paremaid pakkumisi, näiteks kui oma rahavoogude juhtimiseks on mingi kindla perioodiga hoiuseid juurde vaja,“ selgitas ta. Juulikuu Eesti pankade hoiuseintresside kokkuvõttetabel näitab Pechteri sõnul selgelt ka seda, et enamuse turuosaliste arvates on intressitrend ka edaspidi langev, sest lühemateks perioodideks hoiustatavatele summadele pakutakse enamasti paremat intressi kui pikematele perioodidele.      

Pechteri sõnul käsitleb antud ülevaade selgelt ainult pangahoiuste turgu ja jätab kõrvale  laenu- ja hoiuühistute või finantsvahendus- ja kauplemisplatvormide poolt inimestele raha paigutamise eest makstavad tasud, sest  sinna paigutatud summadele ei laiene Tagatisfondi kaitse. „Kui raha omanik tahab rahulikult magada, siis peab ta hoiustamise juures arvestama, et Tagatisfondi garantii kehtib ainult kommertspankades hoiustatud rahale. Igal kliendil on konkreetses pangas fondi poolt tagatud kuni 100 000 euro suurune hoius,“ selgitas ta. 

Eesti Panga poolt avaldatud viimase ametliku statistika kohaselt oli mai lõpu seisuga hoiuste kogumaht Eesti pankades 30,3 miljardit eurot. Võrreldes eelmise kuuga suurenes hoiuste maht 232 miljoni euro võrra ja eelmise aasta sama perioodiga võrreldes kasvas see 2,3 miljardi euro võrra. Hoiustest 7,2 miljardit eurot moodustasid residentidest majapidamiste ja ettevõtete tähtajalised hoiused, mille aastakasv oli 81%. Mitteresidentide hoiuste maht kasvas aastaga 876 miljoni euro võrra ja moodustas hoiuste jäägist 15%. Kodumajapidamiste tähtajaliste hoiuste keskmine intressimäär oli Eesti Panga andmeil mais 3,58%. Aprillis oli see 3,73%, kuid eelmise aasta mais näiteks 2,85%. 

Juuli 2024: eraisikutele Eesti kommertspankade poolt pakutavad hoiuseintressid 

 * pangad tähestikulises järjekorras 
* pangad tähestikulises järjekorras