Tähelepanu! Alates 1. oktoobrist 2024 ei toimu enam klientide teenindamist aadressil Tartu mnt 18. Kliente nõustame telefonitsi (+372 731 1333) või e-posti teel ([email protected]). Isiku tuvastamiseks veebi teel või uuel aadressil Narva mnt 11 on vajalik etteregistreerimine!
Blogi|Eamets: aprillis oodatud intressilangetust ei tule, halvema stsenaariumi kohaselt võib see juhtuda alles sügisel 

Eamets: aprillis oodatud intressilangetust ei tule, halvema stsenaariumi kohaselt võib see juhtuda alles sügisel 

Kommenteerides Bloombergis avaldatud infot värskeimast Euroopa tööstussektori ostujuhtide indeksist (PMI) ütles Bigbanki peaökonomist Raul Eamets, et kõige varasem baasintressi langus võib eurotsoonis aset leida juunis.  

PMI indeks võtab Eametsa sõnul kokku sektori ootused lähitulevikuks, vaadatakse uusi tellimusi, varude seisu, tootmist, tarnijate pakkumisi ning tööturu seisundit. „Üldine Euroala PMI indeks näitab kerget olukorra paranemist märtsis võrreldes veebruariga. Samas riigiti on tulemused erinevad, Prantsusmaal olukord natuke halvenes ja Saksamaal natuke paranes. Mõlemas riigis jääb indeksi väärtus alla 50, mis tähendab, et ollakse siiski nö languse või kokkutõmbumise faasis,“ märkis Bigbanki peaökonomist.  Bloomberg ennustab mõlemale riigile selle aasta esimeses kvartalis sisuliselt nullkasvu

Nii nagu ka Eestis läheb ka Euroopas teenindussektoril paremini kui tööstussektoril – PMI kasvas 50,2-lt 51,1, ehk tegemist on kerge kasvu ootustega. Bloombergi analüütikud prognoosivad 2024. aasta I kvartali inflatsiooniks 2,6%, mis on ainult ühe kümnendiku võrra madalam kui oli hinnatõus eelmise aasta lõpus. Igal juhul on see kõrgem kui Keskpanga sihtinflatsioon 2%. See on ka põhjus, miks Eametsa sõnul keegi ei räägi enam intresside langetamisest aprillis.   

Euroopa Keskpanga president Lagrant rõhutas oma kõnes kolmapäeval, et Euroopa Keskpanga (ECB) nõukogu võib suure tõenäosusega baasintresse alandada selle aasta juunis. „Aga nagu ikka öeldakse, et see kõik sõltub andmetest ja eks sihttasemest kõrgemat inflatsiooni toidab palgatõus. Aasta lõpu (neljanda kvartali ) palgatõus oli eurotsoonis 4,6%. Seda on natuke palju. Palgatõusu jätkumise kasuks räägivad stregilained Euroopas ja me tegelikult täna veel ei tea, milliseks nende erinevate streikide mõju üldisele palgatõusule kujuneb,“ kommenteeris Eamets. Kui ametiühingud on edukad ja palgakasv Euroopas jätkub, toidab see ka inflatsiooni ja intresside langus võib tema sõnul vabalt nihkuda sügisesse.