Blogi|Baltimaades on enim sääste lätlastel, eestlased napilt teisel kohal

Baltimaades on enim sääste lätlastel, eestlased napilt teisel kohal

Uuringu tellinud Bigbank Eesti juhi Jonna Pechteri sõnul selgus uuringust, et enam kui pooled Balti riikide elanikud hoiavad sääste endiselt tavalisel pangakontol. "Niisama kontol seisev raha on muidugi inflatsiooni eest täiesti kaitsetu. Eks mõistlike võimaluste puudumisel kadus inimestel aastatega harjumus ja isegi usk, et kodupangas võiks nende enda raha midagi teenida," toob Pechter ühe peamise põhjusena välja käegalöömise meeleolu.

Uuringu kohaselt hoiab tähtajalisel hoiusel oma sääste 24% eestlastest, 26% leedulastest ja vaid 8% lätlastest. "Pikka aega ei pakkunud Balti riikides turgu valitsevad välismaised suurpangad oma klientidele praktiliselt mingeid lihtsaid ning turvalisi, kuid samas tulu toovaid hoiustamisviise ja nii olid veel mõne aasta eest isegi tähtajaliste hoiuste marginaalid nullilähedased," nendib Pechter, kuid lisab, et viimase paari aasta trend on siiski positiivne ja hoiustamine on taas muutumas populaarsemaks. 

Reeglina madalama intressiga, kuid kiiresti kasutusse võetavat säästuhoiust, kasutab uuringu kohaselt 43% eestlasi, 37% lätlasi, 18% leedulasi ning sularahas hoiab oma sääste 30% lätlastest, 29% leedulastest ja 26% eestlastest. "Need numbrid kinnitavad, et suur osa inimestest hoiab mingit osa oma säästudest pidevalt kasutusvalmis. Samas tõenäoliselt ise mõistmata, et sularaha sukasääres hoidmise asemel teeniks sama summa isegi kiiresti kasutusse võetavalt säästuhoiuselt 2-3% intressi aastas," kommenteerib Pechter ja meenutab, et Eestis kaitseb riiklik Tagatisfond kuni 100 000 euro väärtuses pangahoiuseid inimese kohta.

Jonna Pechteri sõnul on välismaiste suurpankade aastaid kestnud pingutused inimeste kontodel olevat raha tasuta kasutada kahjuks olnud edukad. "Me oleme saanud fookusgrupi uuringutest teada, et väga paljude inimeste arvates tuleks neil mõnes teises pangas raha hoiustamise korral praeguse kodupangaga suhted lõpetada ja kõik lepingud ümber teha, mis muidugi ei vasta tõele. Samas on suure turuosa omanikele kasulik, et inimesed osasid asju liiga hästi ei teaks," toob Pechter ühe jätkuva olulise probleemina välja vähese teadlikkuse.

Uuringufirma Kantar EMOR viis uuringu Bigbanki tellimusel läbi eelmise aasta neljandas kvartalis ning Eestis osales selles 1025 inimest.