Auto talveks valmis

Kuidas oma neljarattalist talveks ette valmistada

10 Detsember • Ervin Salusoo • 5 minuti lugemine

Talveauto

Auto korda

  Talv pole veel päris kohale jõudnud, aga ilmad on päris heitlikud, mis tähendab, et teeolud on kehvad ning on viimane aeg oma sõiduvahend talvekorda seada.


  Seda on võimalik teha oma jõududega, soetades endale ise kogu vajaliku talvevarustuse ning teostada ise rehvivahetus. Samuti on võimalik auto tehnilise seisukorra hindamiseks kasutada spetsialistide abi, seda soovitaks eriti teha siis, kui auto ei ole enam esimeses nooruses. Siis tasuks võtta aeg ja leida rahalised vahendid, et lasta auto spetsialistide silma alt läbi, kes vaatavad üle nii mootori, elektrisüsteemi, kui ka veermiku seisukorra. Aga isegi kui olete veendunud, et suuremat kõpitsemist auto talvele vastu minnes ei vaja, siis mõned asjad peaks siiski üle vaatama ja enne suurema talve algust ette valmistama.


  Talverehvid.


  Kõigile on arusaadav, et Eestimaa kliimas on vaja juba sügisel hakata mõtlema rehvivahetusele. Rehvid tuleks üle vaadata ka juhul, kui kasutate aastaringselt lamellrehvi. Kui rehv on vana ja kulunud, siis ei ole sellel ka enam suuremat pidamist, mis tähendab seda, et näiteks “musta jää” korral võib sõit üsna lihtsalt kraavis lõppeda, mida ei ole jõululauda kiirustavale perele kindlasti mitte vaja.
  Vaidlus, kas valida talveks naelrehv või lamell, on ilmselt sama vana, kui talverehv ise. Valikul mängivad rolli kindlasti erinevad tegurid, miks ühte või teist valitakse. Naelrehv on kindlasti lärmakam ning samuti saab seda kasutada ainult piiratud perioodil, samas kui liigute palju väljaspool asulaid, siis on see siiski mõistlikum valik. Samas on lamellrehvi pidamine läinud tänu rehvivalmistajate tööle järjest paremaks, mis tähendab seda, et kui teil just päris maastikule asja ei ole, siis võib ka seda varianti kaaluda. Aga üks mis kindel – kui tahate talvel muretult sõita, siis tuleks rehvid enne külmade saabumist kindlasti üle vaadata.


  Elektrisüsteem.


  Tihti kipub minema nii, et vanema aku korral võib mõnel külmemal hommikul tabada autoomanikke halb üllatus, kui auto ei taha enam käivituda. Eriti kui päevased sõidud on lühikesed ning aku ei jõua ennast päeva jooksul ära laadida. Akut on võimalik ise kontrollida, uuematel akudel on peal signaaltuli, mis näitab, kas aku on ikka piisavalt laetud, et see ka järgmisel hommikul auto kenasti tööle laseks panna. Kui te aga päris kindlad ikkagi ei ole, kas aku on piisavalt elujõuline, siis tasuks lasta professionaalidel see üle vaadata. Erinevad autode hooldusega tegelevad spetsialistid on öelnud, et keskmise autoaku eluiga on kaks kuni neli aastat. Aga see loomulikult sõltub juba sellest, kuidas te akut kasutate ning kas seda ka kasutusperioodi jooksul hooldatakse.


  Klaasid ja kojamehed.


  Kindlasti tasub talvele vastu minnes üle vaadata oma auto klaasid ning klaaside puhastuseks vajaliku varustuse. Kui näiteks auto esiklaas on saanud suvel mõne vigastuse, siis tõsisemate talvekülmade puhul on ka suurem võimalus, et klaas võib täielikult puruneda. Külmal talvel ei ole just eriti meeldiv, kui näiteks auto esiklaas puruneb. Klaasivahetus on küll üsna kiire protsess ning samuti on teenuse pakkujaid Eesti turul päris mitmeid, kuid siiski võib eriti haruldasemate automarkide puhul klaasi tellimiseks minna mitmeid päevi. See aga võib tähendada päris suurt närvi- ning ajakulu, et leida võimalusi auto siseruumides hoidmiseks, kuni uus klaas ees. Seega kui vähegi võimalik, siis soovitame autoklaasi remondi ette võtta enne talve saabumist. Eriti kui teie autol on Kasko kindlustus, siis üldjuhul on sellisel puhul autoklaaside remont või vahetus juba Kasko hinna sees. Lisaks klaaside seisukorrale võiks kindlasti üle vaadata ka kojameeste korrasoleku. Tihti juhtub, et suve jooksul on need kahjustunud ning meie väga vahelduv kliima muudab kummiribad kojameestel rabedaks, ning need võivad kõige vajalikumal hetkel puruneda. Selleks, et ka tuisusel teel oleks nähtavus hea, siis soovitame kindlasti pöörata tähelepanu sellele, et kojamehed oleks talveks valmis. Vajadusel saab need alati ära vahetada, et olla kindel maksimaalses nähtavuses.


  Talvine varustus.


  Kindlasti on kõigil meil talveks autosse varutud asju, mida võib lumise ja jäise ilma korral vaja minna. Kõige tavapärasemaks talvevarustuseks on klaasi puhastamiseks mõeldud kraabits, aga kindlasti tasuks talvel autos hoida ka väiksemat lumelabidat ning kui liigute väljaspool suuremaid asulaid, siis võiks kuuluda varustusse taskulamp ning samuti ei tee paha võtta teele kaasa mobiili laadimiseks vajalik akupank. Akupanga puhul tuleks arvestada sellega, et see tuleks pikemale sõidule minnes eraldi kaasa võtta, mitte hoida seda külmas autos, kus see kiiresti tühjeneb ning vajadusel ei ole sellega siis suurt midagi teha. Kui te ei ole väga kindlad oma auto aku seisukorras, siis kindlasti on abiks ka aku käivitamiseks vajalik stardiabi aku, mille abil saab vajadusel autot käivitada. Täna on võimalik leida turult küllaltki soodsaid stardiabi akusid, mis võivad talvel osutuda väga heaks abimeheks. Kui aga endale stardiabi soetada ei taha, siis võiks autos olla vähemalt käivitamiseks mõeldud juhtmed, mida saab vajadusel kasutada. Lisaks sellele võiks autos olla ka mõned soojad lisariided puhuks, kui peaksite kauemaks metsade vahele hätta jääma ning abi viibib, aga auto enam ei käivitu ning samuti ei ole võimalik sisse lülitada küttesüsteemi. Tõenäoliselt Eestis nii pikaks ajaks keegi hätta ei jää, et nälg näpistama hakkaks, aga mõned küpsised ja pudel joogivett võiks samuti autos tagavaraks olla. Talvistes oludes on mitmed spetsialistid soovitanud autos hoida ka kotti kassiliivaga juhuks, kui olete libedate teeoludega lumme kinni jäänud ning auto teele tagasisaamiseks on vaja rehvide pidavust parandada. Sama töö teeb ära küll ka tavaline liiv, killustik või metsast võetud kuuseoksad.


  Auto turvavarustus ei ole muidugi ainult talve teema, kindlasti tasub veenduda, et kaasas on aastaringi vaja minna võivad asjad, nagu näiteks arstikott, ohukolmnurk ning tulekustuti. Samuti tasub neile aegajalt pilk peale visata, kasvõi näiteks selleks, et veenduda, millal on tulekustutile tehtud viimane ülevaatus. Kui aga auto talveks valmis ning varustus olemas, siis võib juba muretult teele minna, et nautida Eestimaa imelist talvist loodust või külastada jõuluajal oma lähedasi. Soovime meiegi kõikidele talvel teel olijatele omaltpoolt ohutut liiklemist.


  Kui olete mõelnud soetada endale uue sõiduvahendi, siis sellega seonduvate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.