Hoiame loodust

Soojuspump – jätkusuutlikum ja rohelisem valik

25 Oktoober • Annika Parm • 4 minuti lugemine

Soe tuba

Soe tuba

  Õhusaaste on üks suurimaid kaasaaegseid keskkonnaprobleeme, mis kahjustab otseselt inimeste tervist ning hävitab looduskeskkonda. Ligi 95% inimestest elab piirkondades, kus õhusaaste ületab maailma tervisehoiuorganisatsiooni poolt seatud piirnorme, millel juba praegu on drastilised tagajärjed kõigile elusorganismidele.


  Energia üha loodust koormavaks ja kallimaks muutumine on tõstnud märgatavalt inimeste huvi alternatiivsete energiaallikate vastu. Üheks laiemalt levinumaks alternatiivseks valikuks meie majapidamistes on soojuspumpade kasutamine, mis tänu pidevale tootearendusele on muutunud üha kuluefektiivsemaks ning nende tasuvusaeg aina lühemaks.


  Miks valida soojuspump?


  Soojuspump kombineerituna mõne teise alternatiivse kütteliigiga on ideaalne lahendus, et hoida kokku küttekulusid. Tavalise elektrikatla, -radiaatoriga võrreldes on soojuspumpade energiatarve kuni 78% väiksem. Lihtsa numbrilise näitena võib tuua, et kui soojuspump toodab 5 kWh energiat ja tarbib selleks vaid 2 kWh, siis ülejäänud osa – 3 kWh – on tasuta energia, mis pärineb õhust. Seda nimetatakse soojusteguriks, mis näitab, kui palju toodab soojuspump energiat oma tööks tarbitava energia suhtes. Peamiseks argumendiks soojuspumba valikul on enamus tarbijate jaoks siiski märgatav rahaline võit. Tuleb teha küll algne investeering, aga see teenib end tagasi juba üpris kiiresti.


  Kuidas valida majapidamisse sobiv soojuspump?


  Soojuspumpa valides on oluline kaardistada selle eesmärk. Kas on soov täiendada olemasolevaid küttesüsteeme säästlikumaga või siis täielikult ümber vahetada kogu olemasolev küttesüsteem. Prokliima valikust leiab mõlemat eesmärki täitvaid tooteid ning kõige parem ongi pöörduda otse meie poole, et saaksime vastavalt kliendi soovile pakkuda talle parima sobiliku lahenduse. Kui aga rääkida laiemalt siis küttesüsteemi täiendamise puhul on tavaliselt sobilikumad soodsamad lihtsama ülesehitusega õhk-õhk-soojuspumbad, mida täna on võimalik juba kaugjuhtimise teel vastavalt vajadusele reguleerida ka näites kohas, kus pidevalt ei elata. Üha populaarsemaks on muutunud õhk-õhk-soojuspumpade paigaldamine suvilatesse ning maamajadesse, et kaitsta torusid külmumise eest ning et oleks võimalik ka külmal ajal seal viibida, ilma et peaks päev läbi enne ahju kütma, kui sobilik temperatuur saavutatakse.
  Täieliku kütesüsteemi vahetusena tuleb kindlasti valida õhk-vesi-soojuspump, mis suudab olenemata välistemperatuurist soojendada ära kogu elamispinna ning toota sooja vee. Küttesüsteemi vahetus iseenesest ei ole keeruline, selleks tuleb lihtsalt olemasolev küttesüsteem trassist eemaldada ning asendada see soojuspumbaga.


  Milliste energia kuludega peaks soojuspumba kasutusele üle minnes inimene edaspidi arvestama?


  Klientide seas on kahtlemata enim levinud küsimuseks, et millise kuluga ta edaspidi arvestama peaks. Paraku sellele ühtne vastus puudub kuna selleks peame teadma, kui palju maksab 1 kilovatt-tund soojusenergiat erinevate kütteliikidega, mida inimene hetkel kasutab. Ehk kui palju maksab eramu kütmine aastas. Lisaks valitud kütteliigile mõjutab aastast küttekulu suurel määral ka see, kui hästi maja sooja peab. Kui aknad on vanad, vundament soojustamata, seinte ja katuse soojustus kehva ning ventilatsioonil puudub soojustagastus, siis võib see mõjutada küttekulu tohutul määral. Indikatiivseid tabeleid küttekulude kohta võib leida kodulehel www.prokliima.ee , aga täpseima arvutuse annab kindlasti personaalne kalkulatsioon.


  Kui oled aga ise mõelnud, et tahaks oma kodu viia uuele, loodussõbralikumale tasemele, siis siin saavad Sulle appi tulla meie toredad rohelise energia järelmaksu partnerid. Rohelise energia järelmaksu kohta saad täpsemalt lugeda meie kodulehelt. Sealt leiad ka meie partnerite nimekirja, kelle poole lahenduse saamiseks soovitame kindlasti pöörduda.