Kui muru vajab hooldust

Roheline muruvaip pole helesinine unistus

03 Juuni • K-Rauta • 3 minuti lugemine

Robotniiduk

Robotniiduk

  Piltpostkaartlik ereroheline muruvaip on süsteemse töö ja nutikate valikute tulemus, milles õigesti valitud tehnika mängib suurt rolli. K-rauta annab nõuandeid, kuidas parimat niidumasinat valida ja kuidas sellega ümber käia.


  Muruniitja valik sõltub eelkõige aia suurusest, aga ka ootustest ja rahakoti võimalustest. Suurde aeda, kus murupinda on üle 2000 ruutmeetri, sobib murutraktor, väiksemasse käsiniiduk või -robot. Kahe viimasega kõrget heina niitma minna pole mõtet ja kui muru liiga kõrgeks kasvab, tuleb appi võtta trimmer, millega saab muuhulgas ilusaks ka aiaääre, puude ja põõsaste ümbruse ning peenarde servad.


  Robot säästab aega.


  Mururobotisse tehtav esmane investeering on kõrge, aga võrreldes bensiininiiduki ja traktoriga on hilisemad kulud oluliselt madalamad. Robotniiduki elektrile kulub 10-20 eurot aastas, hooldusele ja teradele pisut rohkem. Lisaks raha kokkuhoiule säästab mururobot ka omaniku aega, naabrite kõrvu ja sissehingatavat õhku. Kõik robotid pole siiski ühtviisi võimekad, seega tuleks ostmisel mõningaid soovitusi järgida. Esmalt peab olema tehnika maksimaalselt ohutu, seega tuleb jälgida, et robotil on andurid, mis masina üles tõstmisel või ümber kallutamisel niidutera seiskaks. Teisalt on tähtis roboti võimsus, sest sugugi iga robot ei saa hakkama suures aias või künklikul pinnasel. Kui robot on mõeldud 1000-ruutmeerise tasase murupinna niitmiseks, ei saagi eeldada, et ta tuleb toime poole suuremas aias, pigem võiks valikul arvestada väikese ruutmeetrite varuga, aia pinnavormiga ja navigeerimisega, mis on oluline nendes aedades, kus on peenraid või aiarajatisi, mille vahel manööverdada. Enamik kaasaegseid roboteid tuleb toime ka keeruka ülesehitusega aedades ja iga ilmaga, aga seda ei saa eeldada kõigilt seadmetelt, seega tasub K-rautas niidumasinat valides spetsialistiga nõu pidada.


  Käsiniiduk sobib sopilisse aeda.


  Robotid tikuvad küll käsiniidukeid turult välja põtkima, aga paljudel puhkudel on just see tööriist parim valik. Kui krunt on väike, sopiline, paljude puude ja põõsastega ning rahakott ei luba suurt väljaminekut, on bensiiniga töötav käsimasin mugav lahendus. Miinuspoolele jääb küll lärmakus ja vibratsioon, aga vähese töökoormuse juures pole see suur probleem. Muruniidukit valides on tähtis vaadata, mida masin niidetud muruga peale hakkab – kas toodab multsi, kogub muru kokku või viskab selle külje pealt välja. Viimased masinad on kõige soodsamad, aga ka tüütumad, sest muru tuleb pärast kokku riisuda. Samas sobib väljaviskega niiduk suvilasse, kus niidetakse harva, sest masin saab hakkama ka kõrgeks kasvanud muruga. Kogujaga niiduki muru saab kergesti komposti panna ja multseriga niiduk hakib muru peeneks väetiseks, küll ei saa need masinad kõrge muruga hakkama ja vajadusel tuleb appi võtta trimmer.


  Murutraktor on suurel krundil asendamatu.


  Kui aed on suurem kui 2000 ruutmeetrit, tasub kaaluda murutraktori soetamist. Sarnaselt käsiniidukiga on ka traktoreid nii selliseid, mis muru multsivad, koguvad kui välja viskavad. Mugavuse huvides tasub eelistada automaatkäigukastiga niidumasinat, millega on mugav manööverdada ja lihtsam töötempot valida. Murutraktori hind sõltub nii lisavarustusest, võimsusest kui lõikelaiusest. Kui aed on ühtlaselt sile ja suur, võiks eelistada avarat lõikelaiust, kui aias on künkaid ja takistusi, kitsamat lõikelaiust. Mida künklikum ja suurem on aed, seda suurema võimsusega masinat vaja läheb, samuti on tähtis võimsusele tähelepanu pöörata kui masin saab lisakoormust näiteks järelkäru vedamisega.


  Kui oled isegi mõelnud endale uue niiduki soetamise peale, siis sellega seonduvate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.