Soovitused nutikaks majandamiseks

Ebakindlal ajal käi rahaga eriti targalt ümber ja valmistu mõttes ka halvaks stsenaariumiks.

04 Mai • Jonna Pechter • 3 minuti lugemine

Arukas majandamine

Arukas majandamine

  Sissetulekute vähenedes ei tohi reaalse elu ees silmi kinni pigistada, vaid arukalt tegutseda. Bigbank AS Eesti äriüksuse juht Jonna Pechter annab kümme kasulikku soovitust nutikaks majandamiseks.


  • Ürita koguda vähemalt paari kuu rahavaru – see annab meelerahu ja enesekindluse. Nii saad hakkama ka sissetulekute vähenedes.

  • Ära kuluta ebakindlas olukorras sääste ära! Kui sul tekib vajadus või soov teha mõni suurem kulutus ja sissetulekud seda võimaldavad, on parem finantseerida ostu laenuga. Kui sissetulekud ei võimalda, lükka kulutuse tegemine edasi.

  • Laenumaksekindlustus võib olla väga suur abiline, aga loe kindlustustingimusi hoolikalt. Näiteks kui lõpetad töösuhte poolte kokkuleppel, pole sellest abi. Kui sind aga koondatakse, maksab kindlustus laenumakseid sinu eest, kuni leiad uuesti töö. Enamasti ei hakka töökaotuse kindlustuskaitse aga kehtima kohe, nii et kui tööl käivad juba jutud töökohtade kokkutõmbamisest, on kindlustuse sõlmimiseks juba hilja.

  • Kui sul on laen ja su sissetulekud on vähenenud, võta kohe ühendust pangaga. Pank saab pakkuda maksepuhkust, pikendada laenuperioodi või mõlemat koos, et maksed ei käiks üle jõu. Ära jäta kindlasti makset tasumata, sest pank ei saa enamasti muuta võlgnevuses laenulepingut. Kui aga sissetulekud taastuvad, on väga hea mõte pikendatud laenuperioodi jälle lühemaks lasta vormistada, et intressikuludelt kokku hoida.

  • Keerulisel ajal on tähtajaline hoius säästude passiivseks hoidmiseks parem kui enamik teisi investeeringuid. Majandusraskuste ajal võid leida väga hea intressiga hoiusepakkumisi ja kõigis pankades on hoiused kuni 100 000 euro ulatuses tagatud Tagatisfondi poolt. Seega saad põhimõtteliselt olematu riskiga teenida oma rahalt intressi.

  • Valmistu mõttes ka halvaks stsenaariumiks. Näiteks mõtle läbi, kuidas saad hakkama siis, kui su sissetulekud vähenevad. Mõtle läbi elukorraldus, kui lähedane raskelt haigestub. Ma ei pea siin silmas paanilist negatiivsete stsenaariumite silme ees läbi jooksutamist, vaid rahulikku mõtisklust oma võimaluste üle sel hetkel, kui kõik on hästi. See harjutus on teoreetiline, aga emotsionaalselt valmistunud olek aitab öösiti paremini magada.

  • Kui oled kodus, loo päev selliseks, nagu sa tahad, et su elu oleks. Seda on korduvalt juba räägitud, aga oluline on magada, end liigutada, korralikult süüa, mõelda positiivseid mõtteid, tegeleda endale oluliste asjadega ja hoida oma lähedasi.

  • Ebakindlal ajal jõuavad paljud äratundmiseni, et tahaksid tegeleda omaenda äriga ja mitte sõltuda tööandjast. Kui ühiskond on muutumas, tekib palju erinevate rahuldamata vajadustega kliente. Siis tekivad võimalused enda tõestamiseks. Mõtle näiteks, mida võiksid täna kodus teha, et aidata enda ümber olevaid inimesi ning teenida seda tehes kasvõi sada eurot. Kui see õnnestub, proovi teenida kakssada eurot jne. Enamasti jäetakse ettevõtlusega alustamata, sest ei ole oma miljoni dollari ideed – oluline on aga proovida ja katsetada. Julgen väita, et sada eurot kuus suudab ettevõtlusega teenida igaüks, kes soovib ja proovib.

  • Praegu on tekkimas investeerimisvõimalusi, mida varem polnud. Näiteks leidub neid, kes soovivad oma ettevõtte maha müüa, sest enam ei jaksa. Uuel omanikul võib olla aga häid ideid, kuidas ettevõttele uus hingamine anda. Miks mitte leida võimalus osta omale toimiv ettevõte või näiteks rendikorteri asemel rendisuvila.

  • Ära usu ühtegi investeerimisvõimalust, kus lubatakse madala riskiga kõrget tootlust või millest sa tegelikult aru ei saa. Sellist võimalust, kus riskid on madalad, aga võimalik palju teenida, ei ole olemas! Samuti on oluline investeerimisvõimalusest hästi aru saada – mis peab juhtuma selleks, et investeeringu väärtus tõuseks, ja mis võib valesti minna. Kui keegi tuleb jutuga, et leiutas uue krüptovaluuta, mille väärtus hakkab kohe mühinal kasvama, siis kas sa saad ikka täpselt aru, mis asi see on, mida ostad? Või miks peaks sellise konstruktsiooni väärtus järsku kasvama hakkama?