Kodulaen erigraafikuga

Unikaalne kodulaen erigraafikuga võimaldab valida kuni 20 aastaks väiksemad kuumaksed.

19 August • Romet Kreek, Ärileht • 4 minuti lugemine

Uus kodu

Uus kodu

  Bigbanki Eesti äriüksuse juhi Jonna Pechteri sõnul on erigraafikuga kodulaenude puhul tegemist tootega, mis sobib peredele, kellel on plaanis endale pikemaks ajaks kodu soetada. Erigraafiku väike laenumakse kõrgete kulude perioodil on võimalus peredele, kel on parasjagu näiteks tagasi vaja maksta autoliisingut või teenindada mõnda muud laenukohustust.


  Erigraafiku puhul on makstav laenuintressi kogusumma suurem, kuid võimaldab paljudel peredel näiteks üürikorteri asemel soetada oma kodu, mille väärtus on tõenäoliselt pikaajalises vaates oluliselt kõrgem. Lisaks võimaldab see Eestis täna väljastatud üle 165 000 kinnisvaraga tagatud kodulaenu omanikule vaadata üle oma kodulaenu tingimused ning sobivusel tuua oma laen üle Bigbanki – refinantseerides see erigraafiku või tavalise annuiteetgraafikuga laenuga.


  Ärilehe ajakirjanik Romet Kreek tõi 19.08.2020 ilmunud artiklis välja neli olulist küsimust, mis erigraafikuga laenu puhul võivad tekkida, mis tuleks enne laenu võtmist läbi mõelda.


  Palk


  Kui kaaluda 30-aastase eluasemelaenu võtmist sedasi, et esimesel 20 aastal makstakse ainult intressi, siis viimasel kümnel aastal on laenu tagasimakse tunduvalt suurem kui annuiteetlaenu puhul. Laenuhuviliste loogika võib liikuda sedasi, et mitmekümne aastaga palgad kindlasti tõusevad, sestap võiks tulevikupalgaga olla laenu tagasimaksed talutavamad. Bigbank annab sellist tüüpi laenu koos elavatele inimestele. Siis teenivad palka kaks inimest ja kui ühel tuleb ette ajutisi tagasilööke, on laen ikkagi teenindatav.


  Kinnisvaraturg


  Kui eeldada, et kinnisvara hinnad pika aja jooksul tõusevad, siis miks mitte kasutada võimalust, et saada peale kinnisvara hinnatõusu osa ka rahaliselt lahedamast elust, mida laenu esimest 20 aastat võimaldavad. Rootsi hiljutine kogemus on, et viimase kümne aastaga on kinnisvara hinnad tõusnud. Kinnisvaraturud on erinevad ja Eestis tasub kinnisvara asukohta kriitiliselt hinnata. Kui laen võetakse 30 aastaks, siis kas selles asulas võiks mitmekümne aasta pärast elada senisest rohkem või vähem inimesi? Mis saab kinnisvara nõudlusest ja hinnast? Kas see kinnisvara on üldse tulevikus müüdav?


  Kooselu


  30-aastane laen on pikaajaline ja elukaarel võib ette tulla igasuguseid käänakuid. Mis juhtub, kui abielu puruneb? Sama küsimus on ka tavapärase eluasemelaenu puhul, aga kuna seal makstakse kogu aeg laenujääki väiksemaks, kahaneb ajas ka probleemi tagajärg. Ent kui erigraafikuga laenu võtjad lähevad näiteks 15. laenuaastal lahku, kes siis laenu tagasi maksab? Erigraafikuga laenu puhul pole laenu selleks ajaks sentiga makstud. See on suur risk nii pangale kui ka laenuvõtjatele. Kui siis mingil põhjusel on kinnisvara vähem väärt kui laenujääk, on tulemuseks olukord, kus kinnisvara enam pole, kuid kohustus jääb.


  Intress


  Bigbank annab erigraafikuga laenu ujuvintressiga ehk euriboriga seotult, kusjuures negatiivne euribori näit loetakse nulliks. Praegu on intressitasemed väga madalad. Kui võtta laen 30 aastaks, pole mingit kindlust, et intress jääb paari protsendi peale. Mis siis, kui euribor kerkib näiteks 5%-le või 15%-le? Intressitõus puudutab ka traditsioonilisi eluasemelaenu, kuid kuna seal on aastaid laenu vähemaks makstud, rakendub intress väiksemale summale. Kui see toimub nn erigraafiku maksepuhkuse perioodil, kasvab intressimakse. Ent laenu tagasi ei maksta ja seetõttu summa, millelt intressi arvestatakse, ei kahane.


  Loe täismahus artiklit Ärilehest siit.


  Bigbanki kodulaenuga saad soetada endale just sellise kodu, millest oled alati unistanud. Lähemalt saad lugeda Bigbanki kodulaenu kohta meie kodulehelt.