Kuidas remontida lage?

Millised on võimalused, kui kodu vajab hädasti uut lage?

08 Mai • Ervin Salusoo • 4 minuti lugemine

Lagi

Laeremont

  Ilmselt on kõigil, kes kokku puutunud vanemates majades elamisega, tulnud tegemist teha ka remonttöödega, et oma kodu veidi värskendada. Kohe on kätte jõudmas järjekordne remondihooaeg, kus paljud meist haaravad pintsli, värvirulli ja tikksae järele ja asuvad usinalt kodu kõpitsema.


  Üks suuremaid töid, mida tuleks aegajalt ette võtta on lagede renoveerimine. Põhjuseid selleks võib olla mitmeid, alates sellest, et lae värv ei vast enam ülejäänud interjööri värvilahendusele, kuni selleni, et lagi on ühel või teisel põhjusel tõsiselt kahjustunud. Tavaliselt tekivad sellised kahjustused kas mingi õnnetuse, nagu näiteks tulekahju või veeuputus, tagajärjel. Lisaks sellele on tavapärane, et vanemates majades kipuvad maja vajumise tagajärjel tekkima lagedesse praod. Kui on kindel soov ja tahtmine oma laed ilusaks saada, siis selleks on päris mitu võimalust. Põhiliseks küsimuseks on see, kas olete valmis ise käed külge lööma ja olete kindlad, et tulemus on ka silmale ilus vaadata, või pigem eelistate lasta lagedele spetsialiseerunud professionaalsetel remonditöölistel asi ära teha. Siin tuleb mängu ka see, millise eelarve olete tööle planeerinud, sest töö tellimine teistelt kipub tihti veidi kallimaks minema. Samas kui te ikka päris kindlad ei ole, et lõpptulemus teid rahuldab, siis on mõistlik pöörduda spetsialistide poole.


  Erinevad variandid, mida lagede renoveerimiseks kasutada sõltuvad ka lae seisukorrast. Kui lagi vajab väiksemat iluravi, siis saab seda kindlasti teha ise krohvi, pahtli ja värviga. Kõige odavam ja harjumuspärasem on lae üle värvimine. Selleks tuleks muidugi esmalt välja valida lae värv ning aru saada sellest, millise toa laega on tegemist. Näiteks köögis oleks kindlasti mõttekas lae värvimisel pidada silmas seda, et tegu võiks olla pestava värviga, sest köögis kipub tihtipeale laele kogunema kokkamisel tekkivaid rasva ja tahmajääke, mida oleks mõistlik mingi aja tagant laest eemaldada, et säiliks kena ja puhas üldpilt. Köögi seinte värvimisel võik otsustada läikega värvide kasuks, sest matid värvid imevad sisse nii tahma kui ka rasva ning selliseid pindu on raske puhastada. Kui aga plaanis värvida WC või vannitoa lage, siis peaks mõtlema ka sellele, et värv peaks kindlasti olema veekindel ning samuti sellele, et sellistes ruumides peab pind kindlasti hingata saama. Näiteks emailvärvi kasutades hakkab laepinnale sattunud niiskus ajama värvikihi alla mulle, mis hakkavad kiirelt pragunema ning värvikahjustused on kerged tulema. Värvimisel on kõige lihtsam kasutada värvirulle, mis on saadaval igas ehituskaupluses. Kui soovite lisada lakke ka struktuuri, siis ka selleks on olemas mitmeid põnevaid lahendusi, mille abil luua lakke erineval tasapinnal olevaid struktuure. Kui aga lagi vajab ka värvimiseelset tööd, siis tavapäraseim on pragude või aukude krohvimine ning pahteldamine. Siin tuleb kindlasti silmas pidada, et selline töö on tihtipeale juba päris ajamahukas ning samuti eeldab töö tegemine ka kaitsevahendeid, nagu näiteks respiraator ja korralikud töökindad. Elektriliste tööriistade puhul peaks kindlasti mõtlema ka tööohutusele.


  Isetegemise eelisteks on kindlasti võimalus teostada töö täpselt selliselt nagu olete planeerinud, samuti kulub raha vaid materjalide ning lihtsamate tööriistade peale, nagu pintsel, pahtlilabidas või värvirull, mis üldjuhul väga kallid ei ole. Miinuspoolele võiks panna suuremate tööde puhul ajakulu ning ka võimaluse, et kui te ei ole eelnevalt sellist tööd teinud, siis ei pruugi lõpptulemus olla päris selline, nagu ette kujutasite. Kui lae seisukord on väga halb, siis tasuks mõelda sellele, et lae pind katta mingi muu materjaliga. Selleks on päris mitmeid erinevaid võimalusi, nagu näiteks kipsplaat, ripplae paneelid või ka pinglagi. Selliste lahenduste kasutamise põhjuseks ei pruugigi igakord olla lae kehv seisukord, sest näiteks ripplae või pinglae puhul võib olla otsustavaks teguriks ka kasutusmugavus (lihtne vahetada, puhastada jne).


  Kipsplaatidest lae puhul tuleks esmajoones arvestada sellega, et plaadid tuleb kuidagi lae alla saada. Loomulikult on võimalik kõik sõbrad küll kutsuda ja mitmekesi plaadid lakke kinnitada, aga on olemas ka spetsiaalseid plaaditõstukeid, millega tõstetakse kipsplaat lae alla ning kinnitatakse karkassile. Kipsplaatide paigaldamisel tuleks kindlasti arvestada ka valgustite ja muude lakke paigaldatavate esemete raskusega. Selleks, et kipsplaadiga kaetud laed näeksid esinduslikud välja, oleks soovituslik kipsplaati eelnevalt ka viimistleda. Viimistletud pinda saab siis juba katta näiteks värviga. Alustuseks tuleks kipsplaadi pind katta pahtliga ja seejärel plaatide vahelised vahed ka teipida ning vuukida. Pärast ettevalmistusi tuleb plaadi pind lihvida ning seejärel saab asuda lae viimistlemise juurde. Kindlasti ei maksaks sellist lage aga krohvida, sest lagi võib hakata jupiti maha kukkuma või pragunema. Ripplaega on veelgi vähem eeltööd, aga ka sel puhul oleks kindlasti vajalik end täpsemalt tööprotsessiga kurssi viia, et saavutada maksimaalselt hea tulemus. Ripplagi annab ka disainielemendina ruumidesse palju juurde. Valikus on palju erinevaid võimalusi, kuidas muuta oma laed isikupärasemaks ning paremini sobivaks ülejäänud kodu interjööriga. Samuti on lakke võimalik lisada erinevaid isikupäraseid valgusteid ja siinjuures on eriti hea see, et juhtmed võib vedada mugavalt lae alt, ilma et need silma riivaks. Ripplage kasutatakse kodudes tihti WCs või vannitoas, sest niisketes ruumides ei pea värvitud laed kaua vastu. Sel puhul tuleks aga kindlasti jälgida, et ripplagi oleks niiskuskindel. Ripplagi on kas laes puhastatav või saab selle puhastamiseks osadena alla võtta.


  Kui eelnevalt oleme käsitlenud võimalusi, mille puhul saab oskuslik remondihuviline ise ka käed külge lüüa, siis nüüd vaatame ühte varianti, mille puhul tuleks kindlasti kasutada spetsialistide abi. Viimasel ajal on järjest populaarsust kogumas pinglaed. Pinglaed on suurepärane variant lagede jaoks, kuna lage saab paigaldada kiiresti, sisuliselt ilma mööblit toast välja tõstmata. Lagi paigaldatakse väiksemate pindade puhul ühes tükis ja paigaldusel ei teki ehitusprahti. Üheks pinglae eeliseks on kindlasti see, et materjal valmistatakse eelnevalt ette ning värvide, toonide ning läikivus astmete valik on sisuliselt piiramatu. Kui on soovi saada erinevatesse tubadesse erinev lagi, siis ka see on lihtsasti teostatav. Lagi kinnitatakse seinale kinnitatavate profiilide abil ning lae tootmisel võetakse arvesse ka seda, kuhu uue lae soovija tahaks lisada lampe, ventilatsioonitorusid ja muud, mis võiks laematerjali läbida. Lae paigaldusel soojendatakse lage, ning kinnitatakse profiilide külge. Pinna jahtudes tõmbub materjal pingule ning valmis ongi ilus ning sile lagi. Pinglaed on ka niiskuskindlad ja niiskus lage ei mõjuta. Kui soetad pinglae tuntud tegijatelt, siis tavaliselt kaasneb lae paigaldusega ka vähemalt kümneaastane garantii. Lae puhastamine on samuti väga lihtne ja mugav, sest need on antistaatilised. Puhastamiseks tuleks kasutada vaid niisutatud lappi. Need ei hakka pragunema ega vaja täiendavat värvimist ega remonti nagu tavalised laed. Pinglae eeliseks on kindlasti see, et kuna tootmine ning paigaldus teostatakse kogenud ettevõtte poolt, siis tulemus on pea alati just selline, nagu olete oodanud ja lootnud.


  Kokkuvõtteks võib öelda niipalju, et kindlasti tuleks nii isetegemise, kui ka spetsialistidelt tellimise puhul teha veidi eeltööd, et aru saada, millist remonti teie lagi vajab ning millised on ootused uuele laele. Halba ei tee ka aja ning eelarve planeerimine, et ei tuleks ebameeldivat üllatust, kui selgub, et ikkagi ei ole aega ise asjaga tegeleda, või lae remont on oodatust kallim. Aga kindlasti tasub asi ette võtta, sest lagi on üks esimesi interjööri elemente, mis nii elanikele endile, kui ka külalistele silma paistab. Soovime omaltpoolt pealehakkamist ning edu laeremondil.


  Kui loetud artikkel tekitas soovi oma kodus laed üle vaadata, siis kodu remonttöödega seonduvate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.