Imelised Kreeka saared

Läheks ehk Kreeka saartele suve pikendama?

06 September • Ervin Salusoo • 6 minuti lugemine

Kreeka

Kreeka

  Maailm on täis imelisi paiku kuhu minna ja mida imetleda. Kui aga väga kaugele ja võõra kultuuriga kanti ei ole aega või tahtmist minna, siis siinsamas vaid nelja lennutunni kaugusel on Kreeka saared, mille kohta ütlevad suur osa neid külastanud turistidest, et sinna tahaks ikka ja alati tagasi.


  Kelle südame võidab imeliste päikeseloojangutega Santorini, kes armub fantastiliste merevaadetega Rhodosesse, saab ennast korralikult välja elada Zakynthose Laganase lõpututes öökklubides või kes leiab oma rahu ja vaikuse hoopis mõnelt väiksemalt saarekeselt sõltub juba sellest, mida igaüks meist otsib. Küll aga võib vabalt öelda, et Kreeka saartel on midagi pakkuda igale ühele, kes tahab sooja päikest, imemaitsvat Kreeka toitu ja supertoredaid võõrustajaid. Laias laastus võib Kreeka saared lüüa kaheks – Joonia mere saared, mis asuvad Kreekast Itaalia poole jääval poolel ning Egeuse mere saared, mis asetsevad Kreeka ja Türgi vahel. Aga nüüd juba mõnest saarest lähemalt.


  Joonia mere saared


  Joonia mere saarte puhul on siis tegemist saarte rühmaga, mis jääb Kreeka mandriosast läände Itaalia suunal. See tähendab ka seda, et saared on väga tugevalt mõjutatud Itaalia kultuuriruumist, leiame palju Itaaliapärast arhitektuuri ning söögidki on palju kantud just Itaalia köögi mõjutustest. Suuremad saared, kuhu on võimalik ka Eestist või lähiriikidest minna, on veidi omaette seisev Korfu ning omavahel üsna lähestikku asetsevad Lefkada, Kefalonia ning Zakynthos. Igast saarest võiks ilmselt kirjutada eraldi raamatu, arvestades saarte rikast kultuuri ning looduslikke vaatamisväärsusi, aga üldiselt võib siiski öelda, et saari ühendab veidi jahedam kliima ning tänu sellele ka suurem rohelus, kui võrrelda neid Egeuse mere saartega, samuti on toidumenüüs lisaks Kreeka toitudele palju erinevaid pastaroogasid.


  Kui Korfu on juba väga pika turismiajalooga saar, siis teised on veidi vaiksemad ning nendelt võib leida üsna autentset Kreeka külaelu. See ei tähenda muidugi seda, et ka nendel saartel ei oleks võimalik leida kohti, kus noored või noore hingega inimesed ei saaks ennast tõsiselt välja elada ning hommikuni pidutseda. Näiteks Zakynthose ühes peamises kuurortis Laganases ei ole turismihooajal, mis kestab maist oktoobri keskpaigani hommikul kell neli näha veel mingit peo lõppu, tänavad on ummistunud pidulistest ja pilt ei jää millegagi maha Ibiza marulisematest peopaikadest. Kui aga hommikuni pidutsemine ei ole päris Sinu rida, siis juba mõned kilomeetrid kuurortist eemalt leiab vaikseid rohelusse mattunud külakesi mõnusate võõrastemajadega, kus saab hommikul rõdul linnulaulu saatel värsket kohvi nautida ja merevaateid imetleda. Kindlasti soovitame, ükskõik milline saar Sul ka parajasti sihikul ei ole, võimalusel rentida auto või roller, sest pea kõikidel Kreeka saartel on liiklus üsna rahulik ja muretsema ei pea. Ainuke asi, mida tasub silmas pidada, on see et kui olete rentimas autot, siis külasid läbivad teed võivad olla kohati üsna kitsad ning isegi väiksema autoga on majade vahel sõitmine paras seiklus. Seega soovitame kindlasti oma ihalus suurte ja võimsate autode vastu maha suruda ning pigem rentida väikeauto, millega oluliselt lihtsam liigelda ja mida on ka mugavam parkida. Lisaks sellele võiks arvestada sellega, et vahemaad Kreeka saartel pole päris samal moel käsitletavad nagu Eestis, kuna siin on üheks suureks teguriks ka üldjuhul mägine maastik, ehk siis tuleb arvestada mägedes looklevate teedega, millel soovitame tungivalt mitte kiirustada.


  Lisaks saartel ringiliikumisele on kenaks vahelduseks väike laevatripp, et külastada imelisi merekoopaid, käia muidu ligipääsmatutes randades või tutvuda lähedal asuvate väikesaartega. Näiteks Zakynthos pakub meeldejäävaid merereise sinistesse koobastesse, mis on ligipääsetavad ainult merelt ning mis on ühed Euroopa suurimad omataolised. Samuti on Zakynthose ilusaimaks rannaks tituleeritud Navagio (või nagu seda rahvasuus kutsutakse „laevavraki“ rand külastatav vaid merelt tulijatele, teised peavad leppima vaatega ülevalt kaljuservalt. Lefkada mereretked viivad tavaliselt mitmetele lähedal asuvatele väikesaartele, millest kuulsaimaks on vast Skorpios, kus veetsid kuninglikult aega Kreeka laevandusmagnaat Aristoteles Onassis ning tema abikaasa Jaqueline Kennedy Onassis. Igal juhul on laevaretked täis suurepäraseid vaateid, samuti pakutakse üldjuhul reisi jooksul lisaks uutele teadmistele ka maitsvat lõunat. Joonia mere saari soovitakski neile, kes soovivad nautida itaaliapäraseid toite ning rohelust. Samas on kohalikud veidi suletumad (kui see kreeklase puhul üldse võimalik on) ning läänestunumad ning traditsioonilise Kreeka külaelu leidmiseks peab kuurortidest veidi kaugemale sõitma.


  Egeuse mere saared


  Kui maakaart ees, siis näeme, et Kreeka tuhandetest saartest suur osa asub just Egeuse meres ning selle lähistel. Suurimaks saareks siin on küll juba veidi Egeuse merest lõuna pool asuv Kreeta, kuid lisaks Kreetale, mis on väga levinud ning lihtsasti ligipääsetavaks sihtpunktiks on Egeuse meres tõesti saari igale maitsele. Egeuse mere saared on erinevalt Joonia mere saartest suuresti mõjutatud Türgi Osmanite kultuurist, seega leiab siit nii mošeesid kui ka Türgi maiuseid. Kui alustada oma saarte ringreisi Kreetalt, siis siin on kindlasti paljude sihtpunktiks iidse Minose kultuuri parimaks näiteks olev Knossose palee, mis on lihtsalt ligipääsetav sõltumata sellest, millises saare otsas olete ennast puhkuse ajaks sisse seadnud. Muidugi tuleb lisada, et nagu iga väga olulise turismisihtkoha puhul, on siingi hooajal massid liikvel, ehk siis ei tasu lasta end eksitada kaunitest piltidest, mida võib netis leida, kus üksikud uitajad enda aega kaunite varemete ja seinamaalingute taustal parajaks teevad. Pigem arvestage kooligruppide ning Hiina turistide hordidega, kes kõik tulnud arhitektuuriväärtusi imetlema. See ei tähenda muidugi seda, et Knossose palee külastamiseks tasuks loobuda, aga varuge endale kindlasti aega, kui soovite kogu palee üle vaadata ning kõike ka oma silmaga näha.


  Kohe Türgi ranniku lähedal on samuti väga populaarseks kujunenud turismisihtkoht Rhodos. Ka see on üsna suur saar, kus nii mõndagi huvitavat näha ning mille erinevad külakesed ning kuurordid on väga erinäolised. Kahtlemata on kaheks suurimaks vaatamisväärsuseks ajaloohuvilistele Rhodose vanalinn, mille kujundemisel on suure osa andnud nii ristirüütlid kui Ottomani impeerium ning Lindos, mille kohal kõrgub iidne akropolis ja mille ümber omakorda on mägede nõlvadel imelistest valgetest majadest külake, mille munakivitänavatel saab nautida mõnusat varju koos bouganvilleate ja kassidega, kes siin vabalt ringi jooksevad. Lisaks sellele on saarel mitmeid ilusate vaadetega matkaradu, mis kulgevad mööda mäenõlvu üsna kodusena näivate mägimändide all. Väiksemaid saari on, nagu juba mainitud, Egeuse meres sadu, aga siinkohal võibolla annaks veel mõned soovitused, kus tasuks käia ja mida ehk hoopis vältida. Üheks kohaks, kus paljud erinevad turismifirmad ning veebilehed soovitavad käia, on Santorini. Santorini on tihti saanud endale Kreeka saarte kaanetüdruku au oma valgete mäenõlvadel asuvate külakeste ning päikeseloojangutega, mis panevad hinge kinni. Paraku peab ütlema, et heal reklaamil on oma hind ning tänaseks on Santorinist saanud üks suuremat sorti turistilõks, kus hinnad oluliselt kõrgemad kui mõnel teisel vähemalt sama kaunil saarel ning mille päikeseloojangu nägemise nimel peab sõna otseses mõttes teiste turistidega võitlema. Kahtlemata on ka siin saarel veel kohti, mis näitavad veel seda vana head saareelu, aga selle leidmiseks pead minema oma radu otsima ning hoidma eemale üldlevinud turismisihtkohtadest nagu näiteks Oia või Fira.


  Alates sellest aastast on võimalik lennata otselennuga Riiast ka Kosi saarele, mis on oluliselt vähem üle rahvastatud kui Santorini või Mykonos ning kus on samuti suurepäraseid randu ning helevalgeid külakesi. Kui aga otselendudega kaetud saared tunduvad siiski liiga turistirohked, siis on Kreekas väga lihtne astuda laevale ning liikuda edasi saartele, kus turismi vähem ning läbi selle ka suhtumine turisti ning hinnatase oluliselt parem. Näiteks Kreetalt on võimalik minna laevaga Karpathosele, kus olemine rahulik ja mõnus ning mille põhjatipus asuv iidne külake Olympos ei jää oma vaadetega mitte milleski alla tuhandete turistidega Oiast Santorinil ja siin sööb tänaval kits ning müüb (päris, mitte Hiina päritolu) käsitööd kaheksakümneaastane kohalik tädi traditsioonilistes rahvariietes. Ka eelpool mainitud Kosilt on võimalik edasi liikuda kõrvalsaarele Kalymnosele, mis on hetkel veel üsna turismist puutumata ning kus on võimalik veeta suurepärane rahulik ning mõistliku eelarvega puhkus. Aga milline iganes on Sinu valik, siis kui soovid kindlapeale välja minna ja tahad ka septembri lõpus sooja suve nautida, siis Egeuse mere saared on just Sulle.


  Kokkuvõtteks võib veelkord kinnitada, et Kreeka saartelt leiab midagi endale igaüks, oled Sa siis seiklejahingega seljakotimatkaja ja otsid uusi lahedaid matkaradu või soovid veeta nädalakese eemal jahenevast Eestimaa sügisest kõik hinnas hotellis helesinise basseini ääres. Viska vajaminev kotti, võta pere või sõbrad kaasa ja mine Kreekat avastama – on üsna kindel, et see ei jää Sinu viimaseks Kreeka saarte külastuseks!


  Kui oled nüüd otsustanud, et sooviks kindlasti suve pikendada ning mõnda imelist Kreeka saart külastada, siis reisimisega seonduvate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.