Kõige parem aeg kodu osta on täna.

Pankadel on huvi laenu anda ning arendajatel on huvi müüa.

26 November • Jonna Pechter • 4 minuti lugemine

Oma kodu

  Tegelikult oli kõige parem aeg kodu osta enne viimast suurt buumi, siis oli jälle kõige parem aeg kodu osta sügaval kriisi ajal, kus pankrotivarasid müüdi võileiva hinnaga. Aga kui sa ei ole just kinnisvarahindadega spekuleerija, siis on ikkagi kõige parem aeg kodu ostmiseks täna, sest oma kodu ostetakse pikkadeks aastateks. Erinevalt investeeringutest, mille puhul peetakse väga oluliseks varaklassi sisenemise aega, pole mõtet kodu ostmist võimaliku hinnalanguse ootuses kaugesse teadmatusesse edasi lükata, sest elada on juba täna kuskil vaja.


  Koroonakevad lõi kinnisvaraturu hetkeks kõikuma, kuid täna näeme, et turg seisab tugevatel jalgadel ning aktiivsus on taastunud. Hetkel on kinnisvaraturg selgelt ostja poole kaldu. Ostja saab valida. Ostja saab mõelda. Pankadel on huvi laenu anda ning arendajatel on huvi müüa.


  Uut normaalsust, mille viirus endaga kaasa tõi, ilmestab imehästi näiteks Saksamaa statistika, kus augustis olid eramajade hinnad 11% kõrgemad kui aasta varem. Inimesed hindavad eramaju veelgi rohkem mitte nende elitaarsuse poolest, vaid viiruse poolt kaasa toodud piirangute pärast. Eramajas on elu individuaalsem – rohkem ruumi, vähem naabreid ning rohkem võimalusi toimetada värskes õhus.


  Inimesed mõistavad nüüd, et meie tavapärane elu ei ole pikka aega nii, nagu see oli enne eriolukorra kehtestamist. Inimestel on muidugi imepärane omadus uute oludega kiiresti kohaneda, kuid rahutus nende hinges ei kao kuskile. Tänu reisipiirangutele on Eesti Panga andmetel inimesed juulis, augustis ja septembris säästnud 260 miljonit eurot, mille nad tavaoludes oleks välismaale viinud. Peaaegu kõik sellest rahast istub täna inimeste kontodel ning ootab maailma normaliseerumist. Julgen arvata, et selle paisu tagant vabaks pääsev raha toob kaasa tarbimise suurenemise, mille tulemusi näeme omakorda kinnisvarasektoris.


  Maailm areneb edasi ja seda peame tegema ka meie. Selleks tõime Bigbankiga turule erilise laenutoote, mida Eestis sisuliselt ei teata, kuid Skandinaavias on see juba täiesti tavaline viis kodulaenu võtta. Seal on peredel olnud juba pikka aega võimalus võtta pangast kodulaenu olulisemalt paindlikematel tingimustel. Seni teati Eestis ainult kahte tüüpi kodulaenu – annuiteetgraafikuga ja võrdsete põhiosamaksetega, kuid meie tõime turule kolmanda variandi, mis aitab esimestel laenumaksete aastatel peredel laenukulusid kokku hoida. Bigbanki erigraafikuga kodulaen võimaldab pereelu algusaastatel tasuda pangale ainult laenu intressi, jättes laenu põhiosa maksed hilisemaks. Just selle tuntud Skandinaavia mudeli puhul on tegemist hea võimalusega peredele ja noortele, kes alles hakkavad perekonda looma.


  Näiteks 100 000 euro laenamisel 30 aastaks intressiga 2,5%+Euribor, võttes põhiosa maksepuhkuse kümneks aastaks, on esialgne kuumakse kümne-aastasel perioodil 201 eurot ja viimased 20 aastat kuumakse 531 eurot.


  Erigraafikuga kodulaenu pakutakse ainult koos kaastaotlejaga laenajatele ehk seda saab taotleda ainult kahekesi, koos kaasaga, kellega ollakse abielus või vabaabielus ja kasvatatakse ühiselt lapsi. Laenajad saavad ise valida, kui pikaks perioodiks erigraafikut soovivad ning tagasimaksete suurus arutatakse läbi pangaga, võttes arvesse pere olukorda ja võimalusi. Laenu põhiosa tagasimakset võib edasi lükata kuni 20 aastat ning laenu põhiosa on soovi korral võimalik ka planeeritust varem tagasi maksta. Kui laenu või selle põhiosa soovitakse kas osaliselt või täielikult ennetähtaegselt tagastada ning tagasimakse summa ületab 1000 eurot, saab seda igal ajal teha tasuta.


  Lisaks on täna hea aeg üle vaadata oma olemasolevad laenud, sest olukord majanduses on lihtsalt öeldes keeruline. Laene refinantseeritakse tavaliselt siis, kui on vaja laenusummat suurendada, kuid igakuiselt saab säästa ka finantskohustuste arvelt. Oma juba võetud kodulaenu on võimalik erigraafiku peale refinantseerida ning kaaluda tasuks seda täna just neil, kes ei tunne ennast tuleviku suhtes turvaliselt ning sooviksid täna rohkem raha kõrvale panna.


  Kodu ostmine on iga inimese üks suurimaid unistusi, kuid enne finantsteenuse lepingu sõlmimist tutvuge palun hoolikalt teenuse tingimustega ja vajadusel konsulteerige asjatundjaga.


  Erigraafikuga kodulaenu kohta saab lisaks lugeda meie kodulehelt.