Iga reis nõuab reisieelarvet

Et puhkus oleks muretu ja koju tagasi jõudes ei haigutaks rahakotis tühjus.

08 Jaanuar • Annika Parm • 4 minuti lugemine

Reisieelarve

Reisieelarve

 • Külm talv tekitab enamikus meist soovi põgeneda sooja päikese kätte. Sellised sihtkohad pole meist õnneks sugugi kaugel.  Et puhkus oleks muretu ja koju tagasi jõudes ei haigutaks rahakotis tühjus, tasub reisiga seonduvaid kulusid võimalikult täpselt hinnata. Teisisõnu tuleks koostada täpne reisieelarve, mis sisaldab enamat kui transpordile ja majutusele tehtavaid kulutusi. See kõik nõuab kodutööd.  Lennupiletid ja majutus.  Lennupiletite ostmine ei ole kahjuks sama lihtne, kui jalutada poodi toidukauba järgi. Piletite hinnad muutuvad tihti ja seepärast tuleb hakata varakult jälgima erinevaid pakkumisi. Lennufirmad teevad suhteliselt tihti kampaaniaid, kus hinnad võivad tavapärasest isegi mitu korda erineda. Isegi kui reis toimub poole aasta pärast, tuleb piletid aga kohe välja osta.
  Lennupiletite otsimisel on palju kasu lennufirmade pakkumisi vahendavatest portaalidest. Näiteks momondo.com-is tuleb otsingusse panna vaid soovitud sihtkoht ja reisi aeg ning juba pakub portaal eri lennufirmade hetkehindu. Teine analoogne teenus on Skyscanner.
  Uuringufirmad on püüdnud selgusele saada, kui pikalt oleks kõige mõistlikum lennupileteid ette osta. Expedia ja Airlines Reporting Corporationi uuringust selgus, et parim aeg on osta pileteid 21 päeva ette ja ost sooritada pühapäeval. Kõige ebasoodsam nädalapäev piletite ostmiseks on reede. Seda mõjutavad nimelt ärireisijad, kes uueks nädalaks pileteid broneerivad.
  Võrreldes lennupiletitega on majutuse hinnad püsivamad ja sõltuvad pigem hooajast. Ka siin tasuks uurida portaale, millest kuulsaim on kindlasti Booking.com. Põhimõttelt sama on ka Hotels.com. Üha populaarsem on majutuse leidmine läbi Airbnb.com, mis võimaldab rentida korterit või üksikut tuba. Sõltumata teenusest, mida kasutada, tuleks välja selgitada, mida hind sisaldab ja millised kulud võivad lisanduda. Näiteks on mõnes piirkonnas kuurordimaks. Samuti võib lisanduda tasu koristamise eest.  Kohalik transport ja vaatamisväärsused.  Enne sihtriiki jõudmist tasub läbi mõelda ka liiklemise sihtkohas. Sarnast luksust nagu Tallinnas, kus lennujaam on sisuliselt kesklinnas, kohtab maailmas harva. Seega tuleks endale selgeks teha, kas linna saamiseks tuleb kasutada taksot, rongi või mõnd muud transporti.
  Pikemale reisile minnes tasub tõsiselt kaaluda auto rentimist, seda eriti USA-s, kus autorent on suhteliselt soodne ja ühistranspordivõrk sugugi mitte nii hästi arenenud kui Euroopas.
  Autot rentides tuleb aga väga suurt tähelepanu pöörata renditingimustele. Kõik väikese kirjaga tekstid tasub tähelepanelikult läbi lugeda ja vajadusel suhelda klienditeenindusega veendumaks, et mõistate tingimusi ühte moodi. Lisaks tasub endale selgeks teha kindlustusvõimalused. Plaanides auto rentimist, tasuks reisimarsruut üle vaadata ja kontrollida, kas ööbimiskohtades on olemas tasuta parkimine või peab arvestama lisakuluga.
  Autot pole aga mõtet rentida, kui plaanis on pikem nädalavahetus mõnes Euroopa linnas. Siinpool ookeani toimib ühistranspordivõrk tavaliselt väga hästi. Piletite ostmine on lihtne ja pakutakse mitut sõitu sisaldavaid pileteid. Ühistranspordiga kaasneb ka lisaboonus – kohtad rohkelt kohalikke. Ühistranspordile kuluv summa on tänu internetis leiduvale infole võimalik reisieelarvesse planeerida juba enne reisile asumist.
  Sama kehtib muuseumite ja muude vaatamisväärsuste piletitega – ka selle kohta on võimalik leida veebist infot, heaks abimeheks on näiteks TripAdvisor. Iga pakutavat paketti ei maksa osta, kuid portaal annab hea ülevaate, kui palju piletid maksavad ja kas ette ostes on võimalik saada neid soodsamalt. Teinekord pääseb varakult ostetud piletitega ka järjekorras seismisest – väärtus seegi.
  Eesolevaid reise planeerides on mõistlik kaasnevatele kulutustele ausalt otsa vaadata ja väljaminekud planeerida. Nii saab reisil keskenduda uute kogemuste hankimisele ega pea muretsema tühjeneva rahakoti pärast.  Kui unistuste reisisihtkoht välja vaadatud ning reisieelarve planeeritud, siis reisimisega seonduvate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.