Mida toob aasta 2020?

Bigbanki tulevikunägemus ootab majanduse ja konkurentsi kasvu

18 Detsember • Ervin Salusoo • 3 minuti lugemine

2020

2020

    Pangaliit korraldas teisipäeval 17. detsembril tänavust aastat kokku võtva ja 2020. aasta peamisi arengusuundi käsitlenud ümarlaua. Enamus ümarlaual osalenud pangajuhtidest avaldasid Eesti majanduse tuleviku suhtes mõõdukat ettevaatlikkust, kinnitades samas, et kriisi ohtu pole näha.


    Kui suurpangad lähtusid majanduskasvu prognoosides Eesti Panga väga konservatiivsest 2,3% majanduskasvu prognoosiga nägemusest, siis Bigbanki majandusanalüüs lubab järgmiseks aastaks märkimisväärselt kiiremat arengut 3% tasemel. „Meie optimism põhineb asjaolul, et Balti riikides ning meiega sarnase sotsiaalmajandusliku taustaga riikides eeloleval aastal kiire palgakasv jätkub ja tööpuudus püsib madalal, mis toetab sisetarbimist. Samuti näeb nii Eesti Panga kui ka Rahvusvahelise valuutafondi prognoos ette meie peamiste kaubanduspartnerite majanduse kasvu, mis omakorda toetab ka jätkuvalt Eesti ettevõtlust“ ütles Bigbanki juhatuse esimees Martin Länts.


    Eesti majanduse peamine risk peitub ekspordi kasvu aeglustumises. Kui varem me võisime arvestada 5-6% ekspordi kasvuga, siis nüüd peame leppima 3-4% kasvuga. Kuid me peame oluliseks, et tegemist ei ole mitte kasvu peatumise vaid kõigest aeglustumisega, sest olud on muutunud keerulisemaks Eesti kaubanduspartnerite juures. Bigbank näeb pangandusturu väljavaateid mõnevõrra erinevalt panganduse peavoolust, kus otsitakse prognoosides majanduskriisi märke ja põhjendatakse kõrgeid laenuintresse paratamatusena. „Vastupidiselt suuremate konkurentide väidetele, et nende laenumetoodika tagab automaatselt igale kliendile sobivaima ja parima pakkumised, kutsub Bigbank Eesti laenutaotlejaid alati küsima vähemalt kahte alternatiivset pakkumist,“ selgitas Länts.


    Vähem kui pooled Eesti pankade laenuklientidest kaaluvad mitme laenupakkumise võtmist ning üle 70% klientidest võtab ainult ühe pakkumise. Sellist käitumismalli toetab ka Eestis kehtiv laenutoodete reklaamimise keeld, mis lõikab inimesed ära laenuturu pakkumiste hinnainfost. Sellest tulenevalt lepivad kliendid sageli aga paratamatult kõrgema laenuintressiga. Bigbank vahetas äsja kõikides oma tegutsemisriikides välja ja ühtlustas pangandustarkvara. Selle sammuga me automatiseerisime laenuotsuste langetamise. Selline tehnoloogia muudab laenuotsuste langetamise mitte üksnes kiiremaks vaid pangale ka vähem kulukaks, mis võimaldab klientidele pakkuda parema hinnaga tooteid.


    „Klient võib tulla meie kodulehele ja järgmisel hetkel saab ta ka juba laenupakkumise või siis kiire äraütleva vastuse. Ka laekub taotletud laenusumma peale lepingu allkirjastamist kliendi arveldusarvele minutitega,“ lisas Länts.