Kui hing ihaldab palmisaarele

Kas valida vana hea Tai või siis hoopis midagi eksootilisemat?

13 Veebruar • Ervin Salusoo • 7 minuti lugemine

Aasia

Imeline Aasia

  Viimastel aastatel on järjest kasvanud eestlaste huvi Kaug-ida sihtkohtade vastu. Lisaks juba tavapäraseks saanud Taile on sammud seatud ka eksootilisematesse sihtkohtadesse, nagu näiteks Vietnam, Filipiinid või Kambodža. Vaatamegi siinkohal, mis on põhilised erinevused turismivaldkonnas juba päris heal järjel oleva Tai ning ühe viimati mainitud eksootilisema sihtkoha, Vietnami vahel.


  Võimalikud sihtkohad ning kohalejõudmine.


  Nii Tais kui ka Vietnamis on mitmeid huvitavaid sihtkohti, mida tasub kindlasti külastada. Siin on esimeseks küsimuseks see, kas reisihuviline soovib kohale jõuda otselennuga Tallinnast või lähi linnadest, nagu näiteks Helsingi või Stockholm või ollakse valmis ka veidi seiklema ning külastama erinevaid lennujaamu.


  Kui me räägime otselendudest, siis peamised sihtkohad, kuhu on võimalik meie regioonist lennata on Tais Bangkok, Phuket, Krabi ja Hua Hin, Vietnami puhul suurlinnad Hanoi ning Ho Chi Minh ning Kambodža piiri ääres paiknev kuurortsaareke Phu Quoc, lisaks on Stockholmist võimalik otse saada ka Vietnami sihtkohtadesse Hue ja Da Nang. Viimastel aastatel on otselendude hinnad liikunud pigem allapoole ning ka sel hooajal on võimalik leida endale otselend all 500€ eelarvega. Kui aga oled valmis veidi seiklema ning kasutama ka kohalikke lende, siis on sihtkohtade arv oluliselt suurem ning reisiplaani saab enda jaoks valmis teha igale maitsele. Üldiselt sõltub lendude valik suuresti ka sellest, kui palju on reisijatel planeeritud reisile aega ning samuti sellest, kui palju plaanitakse kaasa võtta pagasit. Lennupiletite broneerimise kohta on võimalik lisaks lugeda meie eelmisel suvel ilmunud ja reisirakendusi tutvustavast artiklist siit.


  Majutus sihtkohas.


  Mõlemas sihtkohas on majutuste valik suur ja lai, alates voodikohast hostelis kuni luksuslike viietärni hotellideni, kus hinnas võivad sisalduda nii söögid-joogid, kui ka spaa teenused. Hinnatase on Tais veidi kõrgem, kuigi ka siin on võimalik leida majutust väga soodsate hindadega, kui oled valmis veidi mugavuste osas latti alla laskma. Vietnamis on võimalik aga saada ka väga korralik hotellituba koos hommikusöögiga hinnaga ca. 30 €. Majutuse osas võib selle ette broneerida läbi enimlevinud majutuste broneerimiseks mõeldud veebikeskkondade, nagu näiteks Booking või Agoda, aga kui on soov kohapeal ennast võimalikult vabalt tunda, siis suuremal osal ajast ei teki majutuse leidmisega ka kohapeal mingeid probleeme. Siin tuleks siiski tähele panna seda, et kui plaanite külastada mõnda eriti väikest saarekest, kus majutusasutuste arv piiratud või planeerite reisi näiteks Hiina uue aasta pidustuste ajal, mida Aasias eriti oluliseks peetakse, siis on mõistlik siiski vähemalt esimene majutus ette ära broneerida.


  Kohalik transport.


  Kohapealseks liikumiseks suuremate vahemaade korral on kindlasti kohalikud lennufirmad, kes teevad väga mõistlike hindadega siseriiklikke lende. Kui oled näiteks Bangkoki lärmakast keskkonnast tüdinenud ning sooviksid midagi rahulikumat, siis pole midagi lihtsamat, kui lennata Krabisse ning sealt istuda kiirlaevale, mis viib Sind tunnikesega näiteks Koh Lanta või Koh Yao Yai saarele, kus on võimalik veel turistimassidega kokku puutumata nautida kohalikku loodust ning sõbralikke inimesi. Üheks heaks võimaluseks kohapeal ja eriti saarte vahel ringi liikuda ongi päris hästi organiseeritud laevaliiklus, mis toimib kenasti nii Tais kui ka Vietnamis. Kui puhkuse sihtkohaks on valitud maaliline Vietnami kuurortsaareke Phu Quoc, siis sealt on võimalik väga kiirelt saada Kambodžasse, mis asub vaid mõnekümne kilomeetrise laevasõidu kaugusel.


  Lisaks ühistranspordile tasub kindlasti kasutada ka koos juhiga tellitavat transporditeenust või ka taksot. Eriti soodne on taksosõit Vietnamis, kus ka pikemad otsad on võimalik läbida päris mõistlike hindadega. Samuti on soodsad kõikvõimalikud tuurid ning ekskursioonid, millel osaleda ja oma silmaringi avardada. Kui aga soovid olla tõeliselt vaba, siis tasub rentida roller ning saad minna ümbritsevaid vaatamisväärsusi külastama just siis, kui Sa ise seda soovid. Loomulikult on ka siin tarvis tähele panna seda, et rollerisõit eriti suuremates asulates võib kohati olla üsna närvesööv ning tähelepanu tuleks kindlasti pöörata ohutusele. Kui aga tunned ennast kaherattalise seljas kindlalt, siis see on parim viis, kuidas põnevaid kohti avastada.


  Mida vaadata.


  Tai ja Vietnami üheks suurimaks erinevuseks on see, et Vietnamis on endiselt ametlikult kommunistlik kord, mida küll tegelikus elus väga näha ei ole, ja Tais on juba aastasadu olnud riigi juhtimine kuningliku perekonna käes. Sealt tulenevad ka suuremad erinevused vaatamisväärsuste osas. Kui Tais tasub kindlasti külastada budistlikke templeid ning nautida tormakat ööelu, siis Vietnamis on põhilisteks vaatamisväärsusteks pigem Vietnami tormilise ajalooga seotud paigad, nagu näiteks sõjast jäänud tunnelisüsteemid, vangilaagrid ja muu selline.


  See ei tähenda kindlasti seda, et ka Vietnamis ei oleks väga kauneid budistlikke templeid ning mõlema sihtkoha ühiseks nimetajaks on kindlasti imelised loodusvaated, olgu selleks siis Põhja-Vietnami mägikülade riisikasvatused või Lõuna-Tai lubjakivisaarekesed. Samuti on mõlemas riigis võimalik suurepäraselt tegeleda näiteks veealuse maailmaga tutvumisega, mägironimisega ning teiste toredate tegevustega, millega oma reisil olemise aega aktiivselt sisustada. Ja kui tee viib Sind rannakuurortidesse, siis nii Tais kui ka Vietnamis võib leida ridamisi imeliselt valge liiva ja kristallselge veega randu, kus saab mõnusalt võrkkiiges lõõgastuda ning palmi all raamatut lugeda.


  Söök-jook.


  Põhiliseks erinevuseks Tai ning Vietnami köögi vahel on toitude maitsekus. Kui oled harjunud Tais saama suud kõrvetavaid elamusi, siis Vietnami köök on veidi tagasihoidlikum. See ei tähenda kindlasti seda, et Vietnami köök oleks kuidagi kehvem, kui Tais pakutav, küll aga ei tasu väga suurel piprasõbral oodata seda, et Vietnamis midagi eriti teravat pakutakse. Tegelikult ongi näha, et kui Tai kööki on üsna suuresti mõjutanud India oma karridega, siis Vietnami köögi mõjutajaks on pigem veidi tagasihoidlikum Hiina köök, pakkudes näiteks kõikvõimalikke kevadrulle. Vietnami köögis on suur rõhk ka suppidel, eriti tuntud on veiselihasupp Pho Bo, mis õigesti valmistatuna viib keele alla. Kindlasti tasub mõlemas sihtkohas mereäärseid piirkondi külastades süüa värskeid mereande, mis on üldjuhul suurepäraselt valmistatud ning meie jaoks ka imeodavad. Ja kui isu maiustuste järgi, siis on võimalik kohapealt saada suurepäraseid puuvilju, mis on tõesti imelised, maitsekad ning mahlased.


  Jookide osas on võimalik mõlemas riigis saada värskelt pressitud mahlu, jääkokteile ning erinevaid muid karastusjooke. Samuti on saadaval lai valik üsna läänelikke alkohoolseid jooke, millega tasuks muidugi kuumas kliimas mitte üle pingutada. Kui rääkida hinnatasemest, siis Vietnamis on 2019 aastal restoranis süües hinnad umbes nagu Tais kümme aastat tagasi. Kui täna on Vietnamis võimalik saada õhtusöök kahele koos jookidega 10 € hinnaklassis, siis Tais peab ikkagi arvestama umbes kaks korda suurema väljaminekuga. Muidugi on alati võimalik haarata nii Tais kui ka Vietnamis endale tänavaservalt ööturult imemaitsvaid palasid, mille hind on pea olematu.


  Kohalikud tavad ja kombed.


  Võiks ju arvata, et kuna riigikorrad neis kahes sihtkohas on väga erinevad, siis peaks olema väga erinevad ka nendes riikides elavad inimesed. Tegelikult see erinevus nii suur ei ole. Mõlema riigi inimesed on üldjuhul rõõmsameelsed ning soovivad Sinuga suhelda, isegi kui keeleoskus ei ole kõige parem. Põhiline erinevus suhtlemisel on vast see, et Tais on tänu pikemale turismi ajaloole oluliselt parem teeninduskultuur. Siin juba naljalt teenindajapoolset ükskõiksust ei kohta, samuti toimub kõik üldjuhul kiiresti ja korrektselt, Vietnamis võib siiani ka turismipiirkondades kohata juhtumeid, kus restoranis toitu tellides lähevad tellimused segamini, arvet ei taha keegi tuua ning võidakse isegi kliendile halvasti öelda. Samas on ka Vietnamis vähemalt enimkülastatavates regioonides teenuse kvaliteet kiirelt paranemas ja tõenäoliselt ollakse üsna pea sama hea teenindust pakkumas, nagu täna Tais.


  Samuti erinevad kahes riigis üsna oluliselt lauakombed. Vietnamis võib väiksemas kohas süüa soovija, kes ei oska söögipulkasid kasutada, üsna hätta jääda. Kahvleid, nugasid ja lusikaid eriti lauas ei leia. Samas Tais süüakse enamikke roogasid justnimelt kahvli ja lusikaga. Siin peab muidugi tähele panema, et Tai komme näeb ette, et lusikas on alati paremas ning kahvel vasakus käes. Kahvlit kunagi suhu ei panda, see on Taide meelest üsna ebaviisakas tegu, üsna samamoodi nagu meil noaga.


  Religiooni osas on Tai ja Vietnam samuti üsna sarnased. Nimelt praktiseerivad suurem hulk elanikke mõlemas riigis budismi, kuigi eriti just Tai lõunapoolses osas on laialt levinud ka islam. Lääne turistil tuleks siinjuures kindlasti silmas pidada, et religiooniga seotud tavadest tuleks kindlasti kinni pidada, mitte minna kohtadesse, kuhu ei ole lubatud minna ning teha pühades paikades midagi ebasündsat. Üsna kristlusele sarnaselt peaks pühakodades olema vaikne ning laskma palvetajatel oma palveid lugeda, mitte neid ülearuselt valju jutuga segama või ka avalikult pildistama minna. Vietnami puhul on huvitav kommunistliku riigikorra ning budismi omavahelised seosed, kus ei ole sugugi harv juhus näha täisvormis sõjaväelast buda poole kummardamas. Kindlasti tasub budistlikke templeid külastada ka ainult nende suurepärase arhitektuuri ning sise- ja välikujunduse pärast.


  Eelarve koostamine.


  Kui oled kindlalt otsustanud ühte meie poolt soovitatud riiki külastada, siis kindlasti tasub enne reisi paika panna ka eelarve. Nii mõndagi reisi juures on tegelikult võimalik juba Eestist ette ära osta, on selleks siis lennu- või kohaliku transpordi piletid, majutused või ka mõned suuremad atraktsioonid. See annab võimaluse oma reisieelarvet paremini planeerida ja eht-eestlaslikult tuleb muretseda vaid kohapeal kuluva raha pärast. Nii Tais, kui ka Vietnamis on päris kenasti levinud pangaautomaatide võrgustik, kus alati võimalik sularaha välja võtta. Kaardimakseid aktsepteerivad suuremad kauplused, hotellid ning söögikohad, aga kindlasti ei tasu sellele panustada, kui soovite nautida pigem tänavatoitu või autentset kohalikku kööki mõnes väiksemas söögikohas. Valuutakursid kipuvad Aasias olema pigem paremad kohapeal vahetades ning ka valuutavahetusi on päris palju kõikjal turismipiirkondades. Kui aga tead, et lähed mõnele vähem turistide poolt haaratud piirkonda, siis tasub kindlasti ennast enne minekut varustada kohaliku valuutaga. Eriti Vietnamis tasuks tähele panna, et esimese hooga tunduvad rahasummad väga suured, kuna seal käib arveldamine tuhandetes ning miljonites Dongides, Tais on elu küll veidi lihtsam, aga alati tasub endale kohalikud rahatähed selgeks teha, et mitte makseid tehes petta saada.


  Toit väljas süües on ikkagi mõlemas kohas päris soodne, seda ka Tais, kus küll viimase kümne aasta jooksul on hinnad üsna palju tõusnud. Samuti ei ole üleliia kallid vaatamisväärsuste külastamiseks vajaminevad piletid. Mitmeid huvitavaid turismisihtkohti saab külastada suisa tasuta, olgu selleks siis budistlikud templid või Vietnami vangilaagrid. Üldjuhul sõltub reisi kogu eelarve ikka reisija, ehk siis Sinu enda võimalustest ning soovidest. Tõenäoliselt on võimalik hea õnne korral leida soodsaid lennupileteid mõlemasse sihtkohta ning kui majutuse kvaliteet ei ole eriti oluline, siis saab kahenädalase reisi ühele reisijale ära teha ka umbes 800 eurose eelarvega. Kui aga soovid veidi paremat majutust ning ennast ka kohapeal mõnusasti tunda, siis peaks arvestama kindlasti eelarvega vähemalt 1 200 eurot. Loomulikult on võimalik alati soetada endale ka äriklassi lennupiletid ning viietärni hotelli presidendi sviit Aga ühel või teisel viisil saad kindlasti eksootilise ja huvitava elamuse.


  Kui oled nüüd otsustanud, et sooviks kindlasti veel sel kevadel Aasiat külastada ning said siit võib-olla ka mõned head mõtted, mida reisil ära kasutada, siis reisimisega seonduvate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.