Remondieelarve kui abimees

Kui otsite võimalusi kodu värskendamiseks

23 August • Annika Parm • 5 minuti lugemine

Planeerimine

Planeerimine

 • Kui otsite võimalusi kodu värskendamiseks, on mõistlik alustada ideest ja selle teostamiseks vajaliku eelarve kavandamisest. Nii hoiate remondivahendite kulud ohjes ja väldite emotsioonioste.
  Millest alustada, kui on vaja elamut väliselt korrastada või siseviimistlust pisut kohendada, et oma kodule värskem ilme anda?  Sageli saame väiksemate remonditöödega ise hakkama ja pole tarvis abijõudu palgata. Suuremate tööde puhul tuleks aga hoolikalt kaaluda, kas on mõtet kõike ise teha. Ühest küljest mängivad rolli oskused, teisalt aga ka aeg. Põhitöö kõrvalt remondi tegemine tähendab, et see kipub venima pikale ajale. Paljud võtavad remondi ette puhkuse ajal, kuid paraku möödub siis puhkus ikkagi tööd rügades.
  Remonti planeerides peaks seega põhjalikult kaaluma nii töö korraldamist kui ka eelarvet. Need on aga omavahel seotud. „Esmane kalkulatsioon tasub teha ruutmeetrite järgi,” soovitab ehitusmaterjalide kaupluse Espak projektimüügijuht Tarmo Metsma. Tema hinnangul võiks väiksemate remonditööde puhul arvestada 150–200 eurot ruutmeetri kohta. „Sellest umbes pool kulub töörahaks ja teine osa materjalidele. Kui on soov kodu põhjalikumalt korrastada, võiks ruutmeetri kuluks arvestada vähemalt 350 eurot,” arvab Tarmo Metsma.  Muidugi saab remonditöid ka jaotada – osa teha ise, osa jaoks palgata abilisi. Seinte värvimise või parketi paigaldamisega saab ehk ise hakkama, kuid kindlasti on töid, mis tulekski jätta professionaalidele. Näiteks vannitoa põhjaliku remondi ja suuremate elektritööde puhul on suurte kogemustega töömehed oluliseks abiks. Ei taha ju mõeldagi, kui suurt kahju võib teha seinas lekkiv toru või elektrilühis.  Kui idee on olemas, tegija valitud ja ligikaudne kogusumma paigas, tasub see eelarves üksikosadeks jaotada. Kõige lihtsam on selleks kasutada vabavara Google Sheets ehk Google’i versiooni Exceli tabelist. „Tabel on hea meetod, et kõik kulud üksikasjalikult kirja saaksid. Ühtlasi toimib see abivahendina, kus mõtteid üles märkides on võimalik paika panna ka detailid, millele alguses ei mõelnud. Näiteks seda, et pea iga eri tooni ja erinevast materjalist pinnale kantav värv vajab omaette pintslit. Just sellised detailid tulevad eelarvetabelis kenasti välja,” annab Espaki projektimüügijuht Tarmo Metsma nõu. Eelarvetabel on niisiis abiks, et tegelikku kogusummat täpsustada. Google Sheets on hea lahendus ka põhjusel, et seda saab avada ja täita nii arvutis kui ka mobiilivaates ning see salvestab muudatused automaatselt. Mobiilivaates saab eelarve mugavalt ka poes avada ja seega vältida oste, mida ei ole kavandatavateks remonditöödeks tegelikult vaja.  Tegelike kulude selgumisel võib ilmneda, et vajalike vahendite ja töö kulu ületab rahalisi võimalusi. Turvaline alternatiiv remondi finantseerimiseks on Bigbanki remondilaen, mis on mõeldud just väiksemate või ka pisut suuremate kodu-uuenduste elluviimiseks. Regulaarsete tagasimaksete graafik aitab jaotada kulud pikemale ajale ja on seega rahakotile mõnusam.