Teeme õueelu mõnusamaks

3 isetegemise ideed, kuidas oma suveaeda mugavamaks muuta

03 Juuli • Annika Parm • 5 minuti lugemine

Koduaed

Koduaed

 • Suvi on täies hoos ning igapäevased tegemised ja koosolemised toimuvad elutoa asemel koduõues, maakodu hoovis või terrassil. Isetegijatel kipuvad aga “käed sügelema”. Aeg-ajalt paistab, et puudu on uuest aiamööblist, teinekord igatseb hing hoopis võrkkiige järele. Nobenäppudel on suvisel ajal tegemist küll. Siin on kolm ideed, kuidas suvine õueelu mugavamaks ja hubasemaks muuta.


  1. Miniväliköök

  Usinamad grillijad teavad, et sageli on grillimise juures puudus tööpinnast, kuhu asetada toiduained, kausid-taldrikud ja muud grillimisvahendid. Küll kipuvad asjad olema laiali maas või terrassilaual ripakil. Kuigi moodsatel grillidel on ka väike riiul või tööpind juures, ei ole see suuremate grillisõprade jaoks piisav. Lahenduseks on eraldi tööpind grilli kõrval, kus on koht erinevatele toidutegemiseks vajalikele tarvikule. Võime selle nimetada väikeseks miniväliköögiks, mis muudab perele või seltskonnale õues kokkamise kordades nauditavamaks.


  Kõigepealt otsi mõni õue sobiv laud või tööpind, mis sobiks mõõtudelt grilli kõrvale. Väliköögis võiks olla lisaks tööpinnale ka vähemalt kolm riiult, sest mida enam on tööpinda ja kohti asjade paigutamiseks, seda vähem on toa ja õue vahel edasi-tagasi käimist. Kõrgematele riiulitele aseta asjad, mida kogu aeg vaja ei ole, näiteks maitseained, potid värskete ürtidega, puhtad käterätikud jne. Kõige alumisel riiulil on koht serveerimisnõudele ja lõikelaudadele. Lisaks võiks seal olla ruumi ka külmakastile, kust serveerida jahedaid jooke.
  Kui oled tööpinna ja riiulid välja valinud, vaata, kas need on ikka mugaval kõrgusel – seda nii salati või liha lõikamiseks või nõude või maitseainepurkide kättesaamiseks. Vaata meisterdamisjuhist lähemalt Wayfairi veebilehelt.


  2. Rippuv kiiktool

  Kui hoovipeal ei õnnestu leida kaht üksteisest piisavalt kaugusel asuvat puud, tuleb appi rippuv kiiktool. Kiiktooli saad mugavalt kinnitada puu oksa külge, et hiljem oma mugavas kookonis muusikat kuulata või raamatut lugeda. Sellise tooli meisterdamine on jõukohane igaühele. Isetegemisportaali A Beautiful Mess õpetuse järgi läheb vaja tammpuidust vart, tugevat nööri ja meelepärast puuvillast kangast. Kui soovid ripptooli sügisel tuppa tuua, vajad selle lakke kinnitamiseks sobivaid klambreid ja konkse. Vaata täpsemat juhist siit.


  3. Õdus valgus augustiõhtutel

  Kuigi juunis ja juulis otseselt aiavalgustust Eestis vaja ei ole, on hämaramatel augustiõhtutel hubane sume valgus omal kohal. Omanäoliste valgustite tegemine ei pea olema kallis ettevõtmine, asja ajavad ära plekkpurgid, mida saad ise vastavalt oma äranägemisele disainida. Kuna purkide tegemine on lõbus ja loominguline ettevõtmine, kus katsetada saab erinevaid mustreid ja värve, tasub kampa kutsuda ka suuremad lapsed.


  Esmalt vajad soovitud kogust plekkpurke. Eemalda neilt sildid ja liim. Seejärel täida purgid veega ning aseta need külmikusse külmuma. Jäine sisu aitab edasise meisterdamise käigus hoida purgi vormi. Vaata juhendit lähemalt Grow Creative blogist.  Ideede teostamisega kaasnevate kulude kaasnevate kulude finantseerimiseks pakub vajadusel lahendust Bigbank.